We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Güle güle sayın Merkel!

14 1 6
04.10.2021

Geride bıraktığımız hafta Başkan Putin ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmenin yarattığı heyecana rağmen, sonuç iki ülke arasında işbirliğinin güçlendirilmesi gibi alışılagelmiş bir kalıbın ötesine geçemedi. Soçi’de gerçekleşen zirveye ilişkin söylenecek fazla söz olmadığından yola çıkarak, bu hafta Alman seçimlerinin sonuçlarına eğilmeğe karar verdik. Angela Merkel’in katılmadığı seçimde iktidardaki Hristiyan Demokratlarla (CDU), orta sol Sosyal Demokratların (SPD) birbirine yakın sonuçlar alacakları zorlu bir yarışmanın söz konusu olacağı tahmin ediliyordu. Bu açıdan bakıldığında, sonuçlar kimseyi yanıltmadı. CDU’nun Almanya’nın savaş sonrası demokrasi tarihinde aldığı en kötü sonuç, bu ülke siyasetinde kapsamlı değişikliklerin gerçekleşmeğe başladığına işaret ediyor.

Seçim sonuçları, Avrupa siyasetinde Türkiye’yi de etkileyecek ciddi değişimin tohumlarını taşıyor. Dünya değişiyor, Alman seçimlerinin sonuçları gelecekte nelerle karşılaşabileceğimize ilişkin ipuçları taşıyor. Türkiye’yi bu resmin neresine konuşlandıralım?

Görünebilir gelecekte Almanlar daha ziyade iç siyasete odaklanacaklar. Bunun genelde Avrupa ve özelde Türkiye için taşıdığı anlam nedir?

Ulusal siyasetlerde parçalanma şeklinde ortaya çıkan genel gidişe şimdi Almanya’nın da katıldığı görülüyor. Alman seçimlerinde gerçekleşen oy dağılımı, hükümet kurulmasının uzunca bir süre alacağını göstermekte. Hükümet kurulsa bile, koalisyonu sıkıntıya sokmadan önemli kararlar almakta zorlanacaktır. En son tahlilde ise bu durum, Almanya’nın Avrupa’da oynadığı lider rolünün bir süre zayıfl aması anlamına gelecektir.

O zaman hangi ülke lider adayıdır? Bazı kimseler bu rolü Fransa’nın üstleneceğinden söz ediyorlar, fakat Fransa’nın en uygun tercih olmayacağına ilişkin çok sayıda........

© Dünya


Get it on Google Play