We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pandemide kahve satışı 3 kat arttı, Tchibo yeni konsept mağazalar açtı

3 1 1
21.09.2021

Türkiye’nin 12 kentinde 50’ye yakın mağazası olan Alman Tchibo, pandemide artan kahve satışlarının ardından farklı bir mağaza konsepti geliştirdi. Tchibo Barista konseptli mağazaların ilki Akaretler’de, ikincisi Kadıköy’de açıldı. Tchibo, online tarafta da 30 milyon ziyaretçiye ulaştı.

Her şey 1949 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde iki girişimcinin kafa kafaya verip, evlere posta yoluyla kahve satmasıyla başladı. Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalıştığı bu dönemde Max Herz ve Carl Tchilling-Hiryan ilk dükkanlarını Tchilling’in soyadını ve kahve çekirdeği anlamına gelen ‘bean’i birleştirerek Tchibo olarak açtılar. Şu anda dünyanın lider kahve üreticileri arasına ismini yazdıran Tchibo’nun 13 ülkede bin 300 mağazası ve 22 bin 300 satış noktası bulunuyor.

16 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini söyleyen Tchibo Türkiye Genel Müdürü Hasan Ulutürk, “Tchibo, dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri. Hikayemiz 1949 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde başlıyor. Tchibo o dönemde faaliyetine Almanya’da evlere posta ile kahve göndererek başlıyor. Bugün Almanya dahil Avrupa’nın pek çok ülkesinde kahve kategorisinde pazar lideriyiz. Filtre kahvede de kapsül kahvede de” diye konuştu. Ulutürk, “Geçtiğimiz yıl pandeminin ilk döneminde 3 büyük il başta olmak üzere pek çok kentte kahve satışları geçen yıla göre 3 kat arttı” diyerek, şunları........

© Dünya


Get it on Google Play