We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TAV’ın teknolojiyi Türk misafir severliğiyle birleştiren “müşteri-odaklı” iş modeli

10 4 4
21.06.2022

Pazarlama dünyası uzun yıllardır “müşteri-odaklılık” kavramını sahiplenmeye çalışır. Bir klişeye dönüşmüş olan terim kurumsal sunumların, reklamların vazgeçilmez parçasıdır. Ancak, çoğu kez bu anlayış sadece sözde kalır. Uygulamaya sıra gelince şirketin kar-odaklı bakış açısı galip gelir. Müşteri giderek ikinci plana atılır. Bunun sonucunda, pazarlama iletişimi gerçeği yansıtmadığı için, hem yatırımların geri dönüşü zayıf olur, hem de müşterilerde hayal kırıklığı yaratılır.

Müşteri ihtiyaçlarını anlayan, onları mutlu etmeye, olumlu deneyimler sunmaya çalışan kurumlarsa bunun ödülünü büyüyerek ve sürekli bir biçimde gelişerek alırlar. Bu yazıda, küresel hizmet sektöründe mükemmel bir marka yönetimi örneği sunan TAV’ın müşteri-odaklı iş modeline ve başarısının gerisinde ki faktörlere odaklanmayı diliyorum.

TAV Havalimanları Holding’in havacılık dışı faaliyetlerini yöneten, misafir ağırlama “hospitality” alanındaki gelirlerini yaratan en güçlü iştiraki olan TAV İşletme Hizmetleri yılda 5 milyon yolcuya dokunan başarılı bir küresel marka.

19 ülkede 70’e yakın yolcu salonu işleten kuruluş, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya, Afrika ve Amerika Kıtası’nın tüm bölgelerinde faaliyet gösteriyor. 10 yılı aşkın bir süredir TAV Passport sadakat programıyla üyelerine dünyada 400’den fazla özel yolcu salonundan yararlanma imkânı sunuyor.

40 farklı ülkeden, 24’ün üzerinde farklı dil konuşan kişileri bir araya getiren TAV, çok sesli ve kapsayıcı bir iş kültürüne sahip. Bunun ödülünü de, bulunduğu her ülkede büyüyerek ve faaliyetlerini yaygınlaştırarak alıyor.

Geçtiğimiz hafta Milas-Bodrum Havaalanı’ndaki TAV Özel Yolcu Bekleme Salonunun “Relansmanı” için bir araya geldiğimiz TAV İşletme Hizmetleri CEO’su Güçlü Batkın’la TAV’ın sadakat programları ve yatırımları hakkında konuştuk. TAV’ın başarısının gerisindeki 7 ögeyi aşağıda özetliyorum:

Yılda yaklaşık 5 milyon yolcuya dokunan TAV İşletme Hizmetleri başarılı bir seyahat deneyimi markası. Kuruluş, TAV tarafından işletilen havalimanlarında ticari alan tahsisi, reklam ve tanıtım alanlarının kiralanması, “Primeclass” Yolcu Karşılama ve Uğurlama Hizmetleri, Özel Yolcu Salonu İşletmeciliği, TAVPORT.COM Seyahat Portalı, “TAV Passport” Kart Üyelik ve Sadakat Programı, “Primeclass” Lounge Card ve LoungeMe........

© Dünya


Get it on Google Play