We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tasarım ve sürdürülebilirlik aile şirketlerini dünya markası haline getirebiliyor

6 1 8
22.06.2022

Küresel markaların çoğu halka açık şirketler tarafından yönetiliyor. Perakende ve yiyecek/içecek markaları “Küresel düşün, küresel davran” veya “Küresel düşün, yerel davran” modeliyle dünyanın her yerinde güçlü bir biçimde rekabet ediyorlar.

Teknoloji ve moda sektörlerindeyse durum daha farklı. Avrupa kökenli kuruluşların bir kısmı hala kurucu ailenin kontrolünde olarak faaliyet gösteriyor. Bu şirketler tasarım ve kurum felsefesiyle farklılaşıyor. Özellikle sürdürülebilirlik alanına yaptıkları yatırımlarıyla öne çıkıyorlar.

Aile şirketi olan Danimarka kökenli ayakkabı üreticisi Ecco da değer sistemleriyle ve iş süreçleriyle farklılaşan bir kuruluş Geçen hafta Ecco'nun Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Deniz Erda’yla İstanbul Galataport’ta açılan Ecco mağazasında buluştuk. Erda’dan Ecco’nun felsefesi ve faaliyetleri hakkında bilgi aldık.

Ecco, 1963 yılında Danimarka’da Karl Toosbuy tarafından kurulduğu günden beri bir aile şirketi olarak yoluna devam ediyor. 90 ülkede, yılda 22 milyondan fazla satış yapan kuruluş Toosbuy ve Kasprzak aileleri tarafından yönetiliyor. Ecco Çin, Vietnam ve Slovakya’da bulunan toplam 6 üretim tesisine sahip. Ürünlerini 88 ülkede 14 bin satış noktasında ve 2.200’i aşkın sayıdaki mağazasında tüketicilerle........

© Dünya


Get it on Google Play