We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sürdürülebilirlik ödüllerine sahip bir turistik tesisin 7 özelliği

5 2 1
26.05.2022

Türkiye, doğası, tarihi ve modern tesisleriyle Avrupa, Orta Doğu ve Asya başta olmak üzere tüm dünya için son derece cazip seçenekler sunarak ön plana çıkıyor. Ancak, küresel rekabette güçlenmemiz için tesislerimizin sürdürülebilirlik çalışmalarına ağırlık vermesi ve tüm süreçlerini gözden geçirmesi gerekiyor.

Sürdürülebilirlik çalışmalarına büyük kaynak ayıran Club Marvy, bu bağlamda tüm otellerimize örnek alabilecekleri bir rol model sunuyor. Club Marvy, müşteri memnuniyetinden gıda güvenliğine, çevre politikalarından yerel yönetim sistemlerine kadar tüm süreçlerinde önceliği doğanın korunması ve iyileşmesine tanıyor. 2017 yılında, İzmir’in Kesre Koyu’mdaki 160 bin metrekarelik bir alanda hizmete açılan Club Marvy, çevre duyarlılığı ekseninde yaptığı çalışmaları ve yerel kuruluşlarla birlikte yürüttüğü çevre etkinlikleri sonucu Yeşil Yıldız, Mavi Bayrak, TUI Çevre Şampiyonu, Travelife Gold gibi değerli ödüllere layık görülmüş bir tesis. Club Marvy’ye bu ödülleri kazandıran sürdürülebilirlik vizyonunu 7 maddede özetlemeyi diliyorum.

Yer altı su kaynaklarının tükenmesini engellemek amacı ile Club Marvy’de Deniz Suyu Reverse Osmosis teknolojisi tercih ediliyor. Deniz suyu Reverse Osmosis sisteminden geçen su, depolara alınarak tesisin tüm su ihtiyacı bu temiz sudan sağlanıyor. Bu suların hem mikrobiyolojik hem de kimyasal analizleri sürekli yapılarak içme ve kullanma suları kriterlerine uygunluğu denetleniyor. Kara Suyu Reverse Osmosis sistemine göre daha yüksek maliyetli olan bu teknoloji sayesinde Club Marvy, bölgedeki yer altı su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunuyor.

Atık sular tesis bünyesinde yer alan arıtma sisteminde arıtılarak bahçe sulama deposuna aktarılıyor. Ayrıca atık su arıtma sisteminde kullanılan yararlı bakteriler bahçe sulama suyu ile birlikte toprağa verildiği için doğal gübre görevi görüyor ve toprağın zenginleşmesini sağlıyor.

Club Marvy’nin çevreyi ve doğal yaşamı korumak için yaptığı çalışmaların başında atık yönetim planı bulunuyor. Tesis yönetimi, tüm çalışanlarına ve bölge halkına ambalaj atıklarının çöp değil, geri dönüşebilir malzemeler olduğu bilincini yerleştirmeye çalışıyor. Bu kapsamda Club Marvy personeli için eğitimler, misafirleri için aktiviteler ve bölge halkı için yerel kuruluşlar ile etkinlikler düzenlenliyor. Club Marvy’nin hem personel hem misafir alanlarında atık ayrıştırmalı çöp kovaları bulunuyor. Ayrıştırılan ambalaj atıkları yetkili ve lisanslı firmalar tarafından bertaraf ediliyor.

Club Marvy’de sağlıklı kullanım süresi geçmiş, niteliği bozulmuş veya kontamine olmuş tehlikeli atıklar için özel bir yönetim protokolü oluşturulmuş. Bu protokolde amaç Club Marvy bünyesinde gerçekleşen faaliyetler sonucunda ortaya çıkan tehlikeli atıkların, insan ve çevre sağlığına zarar vermeden, özelliğine göre ayrılması, toplanması, geçici depolanması, taşınması ve bertaraf edilmesi. Tıbbi atıklar, atık bitkisel yağlar, atık piller, akümülatörler, flüoresan lamba atıkları, zirai kutu ilaç atıkları, kontamine atıklar, madeni yağ ve antifriz atıkları, sprey kutusu ve soğutucu gaz tüp atıkları, kartuş-toner atıkları, elektrikli ekipman atıkları, kablo atıkları, reşo ve kandil yakıtları........

© Dünya


Get it on Google Play