We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siz de bir seramik alarak bir çocuğa umut kaynağı olun

2 1 1
21.07.2022

Ekonomik sorunlarla uğraşır ve gençlerin hayal kırıklıklarına üzülürken gözden kaçırdığımız bir başka gerçek var. Geçim sıkıntısı içindeki aileler, çocukların eğitim ihtiyaçlarına zaman ya da kaynak ayırmakta zorlanıyorlar. Çocuklarımız yeterli gıda alamadıkları için, fiziki ve zihinsel gelişimleri eksik kalarak büyüyorlar. Çocuklara destek olmak için hepimiz seferber olmalıyız. Bu bağlamda, çocukların erken yaştaki gelişimine destek olmak için kurulan Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın çalışmalarını çok önemli buluyorum. (AÇEV)

AÇEV çocuğun gelişiminin çok hızlı olduğu ilk 6 yılı çalışmalarının odağına alıyor, anne ve babaları ebeveynlik rollerinde desteklemek için çeşitli projeler ve uygulamalar geliştiriyor. Örneğin, kitap setleriyle ailelere destek oluyor, çeşitli eğitimler düzenliyor. Kuruluş, son olarak yeni projesi “Bir Kare Bin Çocuk” kapsamında önemli bir kaynak yaratmayı planlıyor.

Mehveş Demiren ile iş birliği yapan vakıf, projenin tanıtımı için 6 Temmuz’da Şerefiye Sarnıcı’nda bir etkinlik düzenledi. AÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ayşecan Özyeğin Oktay ve Genel Müdür Senem Başyurt’un ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, sanatçı Mehveş Demiren’in proje için tasarladığı seramik koleksiyonu ilk kez sergilendi.

“Bir Kare Bin Çocuk” projesi, 10x10 cm boyutunda toplam 2000 adet seramik karesinden oluşuyor. Koleksiyonda 26 özgün geometrik motif, farklı renklerde çoğaltmalarla yer alıyor. Satın alınan 500 TL değerindeki her bir kare, çocukların gelişimlerini desteklemek üzere bağışa dönüşüyor. Yapılan her bağış birkarebincocuk.com web sitesinden takip edilebiliyor. Ekranı kaplayan seramik eserler yerini birer birer, geleceğe umutla bakan çocukları temsil eden bir fotoğrafa bırakıyor.

Etkinlikte konuşan AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, Araştırmaların ilk 6 yılda kazanılan temel bilgilerin, alışkanlıkların ve kişilik özelliklerinin hayatın geri kalanını şekillendirdiğini ve bu dönemde açılan farkın ileride kapatılmasının zor olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

İki yılda, 26 farklı geometrik motifin ifade bulduğu 2000 karelik bir seramik koleksiyonuna hayat veren, Mehveş Demiren proje hakkında şunları paylaştı: ‘ “Tamamlamamın iki yıl aldığı bu projeye kusursuz olmayan seramikleri de özellikle dahil ettim. Çünkü kimse hata yapmaktan muaf değil, ancak birbirimizi dinleyerek ve yardımlaşarak hatalarımızı azaltabiliriz. Eğitim gibi hata yapma lüksümüzün olmadığı bir........

© Dünya


Get it on Google Play