We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nostalji geride kalıyor, gençler kararlarını kendileri vermek istiyor

2 1 1
11.08.2022

Sürekli olarak yeni varyantlar gelse de, hastalık rakamları artsa da, görünen o ki, genç nesiller evde kalmaktan, uzaktan yaşamaktan bıkmış durumdalar. Artık, yeni başlangıçlar yapmak ve geleceğe bakmak istiyorlar.

Trend uzmanı Sean Monahan’ın 2022 başlarında öngördüğü gibi pek çok noktada önemli bir dönüşüm gerçekleşiyor. Monahan’ın “vibe-shift” olarak tanımladığı bu kırılmada dünyanın gideceği yönü ve trendleri da gençler belirliyor. WGSN Youth Culture (Gençlik Kültürü) 2022 raporu gençlerin eğilimleri hakkında önemli ipuçları içeriyor.

Raporda, öncelikle genç nesillerdeki “intentionality” kavramına vurgu yapılıyor. Türkçeye “yönelmişlik” olarak çevirebileceğimiz bu kavram, gençlerin tercihlerini geçmişe göre daha bilinçli olarak yapacaklarına dikkat çekiyor. Bu da popüler kültürde yeni bir döneme girildiği anlamına geliyor. Bu dönüşümü “Taze Başlangıç ​​Etkisi” olarak da adlandırmak mümkün. Eva Krockow Psychology Today dergisinde “Taze Başlangıç Etkisi” kavramını "Yeni başlangıçlara işaret eden ve zihniyette büyük değişimlere ilham veren ve önceden imkansız olarak düşünülen yaşam değişikliklerini yapmak için motivasyonel bir itici güç sunan geçici dönüm noktaları" olarak tanımlıyor.

WGSN raporu, pandemi sırasında hakim olan nostalji duygusunun geride kalacağına, gençlerin yeni bir dünyaya adım atarken geriye bakmak istemeyeceklerine dikkat çekiyor. Gençler, hayatları daha yoğun bir hal alsa bile, gelecekte daha bilinçli adımlar atacaklar. Seçimlerini “intentional” olarak, yani kararlı olarak yapacaklar. 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, pandemi öncesinde gençlerin yarısından azı seçimlerini dikkatli bir biçimde yapıyordu. Önümüzdeki dönemde bu oranın yüzde 64 olacağı tahmin ediliyor.

Düşünce yapılarındaki bu değişim, gençlerin satın aldıkları ürünlerden izledikleri şovlara, giyimlerine, güzellik malzemesi seçimlerine ve hatta internetle ilişkilerine kadar hayatlarının her yönünü kapsayan........

© Dünya


Get it on Google Play