We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MySizeID giyim markalarındaki iade ve ziyanı azaltıyor

3 1 1
19.05.2022

Perakende sektöründeki iade sorunlarına çözüm bulmak için yola çıkan girişimci Ronen Luzon, yarattığı MySizeID sistemiyle önemli bir başarı yakalamış durumda. Akıllı telefonlara uyarlanmış beden ölçüm çözümlerinin geliştiricisi ve yaratıcısı My Size, Inc, yaklaşık 43 Milyon dolarlık yatırım yaptığı mobil uygulama ile tüketicilere yeni nesil alışveriş deneyimi sunuyor. 16 Mayıs tarihinde İstanbul’a gelen Luzon’la markanın gelişimi hakkında Dünya için özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Hızlı moda endüstrisi yılda tahminen 1,2 milyar ton karbon salımına neden oluyor. Her yıl 92 milyon ton tekstil atığı ortaya çıkıyor. İnternet alışverişlerindeki iadeler de çevreyi kirleten faktörler arasında önemli bir yere sahip. Ronen Luzon’un verdiği bilgiye göre, mağaza içi satın alımlarında iade yüzde 10 civarındayken, bu oran online alışverişlerde yüzde 40’lara çıkabiliyor. İadelerin yüzde 70’inde sorunlar alınan giysinin bedene doğru oturmaması ya da ürünün beklentiyi karşılamamasından kaynaklanıyor.

Tahminlere göre perakende sektöründe iade edilen ürünlerin yüzde 25'i atık depolama alanlarına gönderiliyor. Bir başka deyişle iade edilen her dört üründen birisi çöpe gidiyor. Luzon, iade edilen ürünlerin yüzde 95’inin yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir olduğuna da dikkat çekiyor.

MySizeID’yi nasıl tanımlıyorsunuz?

Biz tekstil, e-ticaret, DIY ve lojistik endüstrilerine yönelik sofistike algoritmalara ve en son teknolojiye dayanan benzersiz uygulamalarla bir ölçüm teknolojisi geliştirdik. Bu tescilli ölçüm teknolojisi, ölçümleri çeşitli yeni yollarla hesaplayabilen ve kaydedebilen çeşitli algoritmalar tarafından yönlendiriliyor.

Online satın almaların yüzde 61’inde müşteriler özgüven problemi yaşıyor ve hangi bedende kıyafet satın alacağına kesin karar veremiyor MySizeID, doğru bedenle sipariş verilen ürünlerle iade endişesi olmadan tüketiciye daha iyi bir alışveriş deneyimi sağlıyor.

Nasıl kullanılıyor?

Uygulamayı indirip kendi profilinizi yaratmanız yeterli. Sonrasında istediğiniz markadaki kendi vücut ölçünüze en uygun bedeni seçip alışverişinizi sorunsuz olarak tamamlayabiliyorsunuz.

MySizeID deneme kabininin yerine geçiyor bir anlamda...

Evet, bugüne kadar Levi’s, Dockers, GANT, Nautica ve Penti gibi moda ekonomisinin dikkat çeken markaların beden tablolarını akıllı algoritmalarıyla eşleyerek, tüketicilerin mağazada deneme kabinini kullanmadan doğru beden ölçüleriyle alışveriş yapmasına yardımcı olduk. Müşteriler telefon kamerasını kullanmadan akıllı telefonlarının sensörleriyle doğru beden ölçülerini bulabiliyorlar. Uygulama en çok Z-kuşağı tarafından ilgi görüyor.

Uygulama beden ölçümünü nasıl yapıyor?

Kullanıcılar akıllı telefonlarının hareket sensörlerini kullanarak kendi beden ölçülerini alabiliyor ve tam bir vücut profili oluşturabiliyorlar. Uygulamayla birlikte alınan ölçüler daha sonra ayrıntılı bir beden profili oluşturmak için farklı antropometrik veri tabanlarındaki verilerle birleştiriliyor.

Perakendeciler MySize’ın sunduğu yönetim platformu olan MyDash uygulamasını tüm giysiler için sorunsuz beden çizelgeleri oluşturmak, PLM (Ürün yaşam........

© Dünya


Get it on Google Play