We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Markayı yaratmak yetmiyor, yaşatmak için aralıksız çalışmak gerekli

1 2 7
14.07.2022

Türkiye’de girişimcilik genellikle parlak bir fikir ve ona destek olacak sermaye olarak algılanıyor. Oysa, girişimcilik; sabır, dayanıklılık, kararlılık, fedakarlık, iyi günde kötü günde yatırım yapma cesareti ve en önemlisi eko-sistemi büyütmek için adil rekabet ilkelerine uyma olgunluğu gerektiriyor.

Dijital dünyada bu ögelerin tümüne sahip olan çok az kuruluş var. Bu yüzden, ya kısa sürede yükselip müşterilerini memnun edemedikleri için geriliyorlar. Ya da, fazla büyüme hayalleri içinde yanlış yatırımlar yapıp zarar ediyorlar.

Perakende ve teknolojiyi birleştirerek 22 yıl önce e-ticaret alanına giren Hepsiburada kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, adımlarını dikkatli bir biçimde atmanın ödülünü markasını sürekli büyüterek alıyor. Hepsiburada’nın, teknolojide dünyanın devler ligi NASDAQ’da Türkiye’den yer alan ilk ve tek Türk şirketi olması Hanzade Doğan’ın vizyonunun doğruluğunu kanıtlıyor.

Hanzade Doğan, ilk günden beri Hepsiburada markasının toplumsal fayda sunacak projelere yönlendirdi. Doğan, 22 yıldır, kadın girişimcilere destek oluyor. Hepsiburada’yı kadınların işgücüne katılımları ve ticarette güç kazanmaları için bir platform olarak sunuyor.

Hepsiburada’da çalışan her iki kişiden biri kadın (yüzde 49,5). Hepsiburada teknoloji ve Ar-Ge bölümlerinde çok sayıda kadın mühendis, yazılımcı ve araştırmacıyı istihdam ediyor. Kadın mühendis oranı yüzde 35. Kuruluş, bu oranı yüzde 50 ve üzerine çıkarmak için özel programlar ve iş birlikleri yürütüyor.

Hepsiburada, 2017 yılı Mayıs ayında başlattığı Kadınlara Teknoloji Gücü programıylaı beş yılda 81 ilden 32 binden fazla kadın girişimciye dokundu.

Kadınlara Teknoloji Gücü programı, girişimci kadınlara indirimli komisyon oranlarından faydalanma, reklam ve pazarlama desteği, ürün geliştirme, ücretsiz fotoğraf çekimi, markalaşma ve finans ve kurumsal kargo anlaşma imkanı gibi destekler sunuyor.

Programdan 132 kadın kooperatifi ve 34 sivil toplum kuruluşu faydalandı. Bin 200’den fazla kadına e-ticaret eğitimi verildi. Aktif satış yapan girişimci kadın sayısı 16.724’e, toplam mağaza sayılarıysa 3.721’e ulaştı.

2017 yılında, yüzde 6 olan platformdaki kadın girişimci oranı, 2022’de yüzde 25’e yükseldi. Bu girişimcilerin yüzde 95i satış başarısı gösterdi ve işlerini yaklaşık yüzde yüz () büyüttüler

Girişimci Kadınlar Finansal Engelleri Aşıyor projesiyle aralarında Şekerbank, Garanti BBVA, Alternatif Bank, TEB, Yapı Kredi, ING ve........

© Dünya


Get it on Google Play