We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KOBİ’ler ihracat stratejisini oluştururken nelere dikkat etmeli?

1 1 1
21.04.2022

Ankara merkezli BeNova Consulting strateji, pazarlama, iş geliştirme, satış ve ihracat, dijital dönüşüm, inovasyon, işe alım, yetenek yönetimi, maliyet dönüşümü gibi çok geniş bir yelpazede hizmet sunan bir danışma kuruluşu. Uzun yıllar küresel şirketlerde danışmanlık yaptıktan sonra kendi markasını yaratmaya karar veren BeNova Consulting Genel Müdürü Erdinç Mert’le pandeminin değiştirdiği rekabet koşulları hakkında konuştuk.

2021 yılında toplam 101 bin firmanın ihracat yaptığı düşünülecek olursa, bu sayı toplam firmalarımızın yaklaşık %5’ine denk geliyor. Bu da firmalarımızın ’inin ihracat yapamadığını ortaya koyuyor.“ diyen Erdinç Mert, KOBİ’lerimizin ihracat stratejilerini oluşturmalarına yardımcı olacak özet bir aksiyon planı paylaştı.

BeNova Consulting olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Öncelikli olarak etki odaklı danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Çalışacağımız firmayı birçok farklı alanda değerlendirerek asıl ihtiyaç duydukları alanları belirleyerek o alanlarda çalışmaya başlıyoruz. Bunu yaparken de değişik alanlarda uzmanlaşmış danışman kadromuz ve çözüm ortaklarımızla başarıya ulaşıyoruz.

Hangi alanlara odaklandınız?

Sektörel anlamda ise en güçlü olduğumuz sektör savunma ve havacılık sektörü. Ancak sadece bu sektörle sınırlı kalmadık, ilk yılımızda enerji, sağlık, inşaat ve telekom sektörlerinde de danışmanlık projeleri gerçekleştirdik.

Savunma ve havacılık sektörüne neler sunuyorsunuz?

Savunma sanayisi ekosisteminde yer alan büyük oyunculara, değerli tedarikçiler yaratarak bu ekosistemi güçlendirmeye çalışıyoruz. Tedarik anlamında yurt dışına bağımlılığımızı en aza indirmeyi, güçlü yerli ve milli tedarikçiler yaratmayı ve var olanları da geliştirmeyi, en önemli görevlerimiz arasında görüyoruz.

Henüz savunma sektöründe çalışmaya başlamayan; ama bu alanda çalışmayı hedefleyen kurumlara da bu yaklaşım doğrultusunda destek oluyoruz. Söz konusu kurumlara, savunma sektöründe çalışmak için atılması gereken adımlarla ilgili yönlendirme yapıyoruz. Bu sektörde çalışabilmeleri için gereken kalite yükümlülüklerini yerine getirmelerinde yol gösteriyoruz. Büyük savunma sanayisi firmalarının ihtiyaçları doğrultusunda, bu firmalara alt yüklenici ya da tedarikçi olmalarına yönelik destek veriyoruz.

Türkiye’nin 2021 yılındaki ihracat performansını nasıl değerlendirirsiniz?

2021 yılı ülkemiz için ihracat anlamında çok olumlu bir yıl oldu. 2020 yılında ihracat 170 milyar dolar seviyesindeyken 2021 yılında yaklaşık 3’lük bir artışla 225 milyar dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızın artması sayesinde dış ticaret açığımız da bir önceki seneye göre %7,8 azaldı. Ülkemizin ithalat verilerine bakıldığında, ihracat artışına karşılık ithalatın da ciddi oranda arttığını söylemek mümkün. 2020 yılında ihracatımız yaklaşık 170 milyar dolar iken ithalatımız 220 milyar dolar seviyesindeydi (50 milyar dolarlık dış ticaret açığı ortaya çıktı). 2021 yılına baktığımızda, az önce de belirttiğim gibi ihracatımız 225 milyar dolar seviyesine çıktı ama ithalatımız da 271 milyar dolara çıktı ve dış ticaret açığımız 46 milyar dolar seviyesine geriledi.

Gelecek dönemde ihracat dengesi ne olur?

Bu gidişat olumlu gibi görünse de ülkemiz için yeterli değil. 2021 yılında toplam 101 bin firmanın ihracat yaptığı düşünülecek olursa, bu sayı toplam firmalarımızın yaklaşık %5’ine denk geliyor. Bu da firmalarımızın ’i ihracat yapamadığını ortaya koyuyor.

KOBİ’lerimizin ihracatı ne durumda?

2016 yılında 46,3 milyar dolar........

© Dünya


Get it on Google Play