We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kale Grubu’nun 65 yıl önce Çan'da başlayan yolculuğu 100’ü aşkın ülkede sürüyor

5 2 1
28.07.2022

Çanakkale’nin Çan ilçesinde Rahmetli İbrahim Bodur ve eşi Sevim Bodur’un birlikte kurarak büyüttükleri Kale Grubu, bugün 17 şirket, 6 bine yakın çalışan, 6 milyar liraya yaklaşan ciro, 1300'e yakın tedarikçi, 250'yi aşkın münhasır bayi, 15 bin satış noktası ve 100'ü aşkın ülkeye ihracatı olan bir sanayi devine dönüşmüş durumda.

27 Temmuz 2022 tarihinde 65 yaşına giren Kale Grubu bu yıl da doğum gününü Çan ilçesinde bir bayram havasında kutladı. Seramik Bayramı adıyla düzenlenen etkinliklerde, Bodur ailesi Kale’nin doğduğu topraklara olan tutkularını bir kez daha dile getirdiler.

Bugün bir dünya markası olan Kale’nin başarı formülünü Grubun Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay’n konuşmasından alıntılar yaparak özetlemek istiyorum.

Zeynep Bodur Okyay:Seramik Bayramımız ülkeye katma değer katan sanayimizin bayramıdır, hür teşebbüsün bayramıdır, girişimcinin, çalışanın emeğin, paylaşmanın, vefanın bayramıdır! Ama belki de en önemlisi son 65 yılın gösterdiği üzere inancın; sürekliliğin bayramıdır!”

“Babam yatırım için 1957’de buraya geldiğinde Çan, yarı köy görüntüsü arz ediyordu. Ne altyapısı vardı, ne sanayi bilgisi ne de yeterli enerjisi.Bu millet Çanakkale’de yedi düvele kafa tutarak imkansızı başarmıştı. Önce sosyal doku diyerek, kimseyi toprağından koparmadan nasıl göçü önlerim dedi ve sanayi mayasını Anadolu’da tutturarak işgücünün ayağına gitti. Bu millet gibi onun da kitabında imkânsız sözcüğü yazmıyordu.”

“Böylelikle sanayinin kentlerden kasabalardan, oradan köylere gitmesinin yolunu açarak kendine özgü yerel kalkınma modeline imza attı. Yarattığı istihdam ile bölgenin lokomotif gücü haline geldi. 2021 yılında da içinde bulunduğumuz fabrika ile en çok sigortalı, en çok kadın sigortalı ve en çok engelli sigortalı çalıştıran iş yeri unvanını alarak bu başarısını tescillemiş oldu.

Üretim, altyapı, ürün,........

© Dünya


Get it on Google Play