We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadınlara güç veren, yol gösteren üç platform

5 1 1
07.04.2022

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2021 raporuna göre, dünyadaki cinsiyet eşitsizliği pandemi döneminde daha da arttı. Tahminlere göre, uçurumun kapanması için 135.6 yıl gerekiyor. WEF’in 2021 raporuna göre, Türkiye cinsiyet eşitliği endeksinde 156 ülke içinde 133’üncü; ekonomik katılım ve fırsat eşitliği kategorisinde 140'ıncı; eşit işe eşit ücrette 95'inci; eğitim olanaklarına erişimde 101'inci; sağlıkta 105'inci ve siyasi katılımda 114'üncü sırada yer alıyor. Uçurumu kapatmak için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Kadınlara umut veren, onlara destek olacak projelere ihtiyacımız var. Bu hafta üç kuruluşun yarattığı başarılı platformlara yer vererek tüm kuruluşlara ilham kaynağı olmalarını diliyorum.

Hepsiburada, kurulduğu ilk günden beri hayatın her alanında kadınları destekleyerek büyüdü. Kuruluş, “HepsiTürkiye’den”, “Teknolojide Kadın Gücü”, “Kadınlar Her Sahada” gibi geniş kapsamlı projelerle her yaş grubundan, on binlerce kadına hayallerini gerçekleştirme imkanı sunmaya devam ediyor.

Hepsiburada’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan’ın vizyon ve liderliğiyle, dengeli ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye katkı sağlamak amacıyla, 2017 yılında hayata geçirilen Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programı, işini e-ticarete taşımak ve büyütmek isteyen girişimci kadınlar için komisyon indirimi, reklam ve pazarlama desteği, ücretsiz fotoğraf çekimi ve ücretsiz e-ticaret eğitimleri gibi pek çok fayda sağlıyor. Ayrıca Hepsiburada’nın aylık 240 milyon ziyareti ağırlayan dev ekosistemi sayesinde kadın girişimcilerin marka bilinirliklerine de destek veriliyor. Programdan, bugüne kadar 81 ilden 29 binden fazla girişimci kadının yanı sıra, 88 kadın kooperatifi ve 33 sivil toplum kuruluşu faydalandı.

Ölçeği ve içeriği açısından ülkemizin en kapsamlı yerel üretici dijitalleşme programı olan HepsiTürkiye binlerce kadını e-ticaretle tanıştırıyor. 75 bin girişimin yer aldığı Hepsiburada’da 30 binden fazla kadın işletmeci yer alıyor.

2021’de Nasdaq’a kote olan Hepsiburada’nın yerel kalkınmaya destek hedefiyle başlattığı HepsiTürkiye’den projesi yurdun dört yanındaki yerel üreticilere ve KOBİ’lere dijitalleşme yolculuğunda destek oluyor.

Üye ağı yurdun her noktasına ulaşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen HepsiTürkiye’den programı, yerel üreticilere güç veriyor. Bulundukları bölge sınırlarında kalmış olan yüzlerce nitelikli yöresel ve coğrafi işaretli ürünü, tüketicilere ulaştırıyor. Girişimciler, Hepsiburada platformu üzerinden önce tüm Türkiye ardından da dünyayla buluşturma imkanına sahip oluyorlar.

Kadınların hayatın her alanında güçlenmesine yardımcı olmayı hedefleyen Hepsiburada kadın futbolunun gelişmesi amacıyla Galatasaray Kadın Furtbol takımının isim sponsorluğunu üstlendi. Kuruluş, bu önemli katkıyla, kadın futbol ligine ilgiyi artırmayı, kadın liglerinin ekonomik değerini yükselterek ülke ekonomisine destek verebilmeyi ve en önemlisi rol modeller yaratmayı hedefliyor.

2 Nisan 2022 tarihinde, İzmir’de, bir grup basın temsilcisiyle birlikte Galatasaray Hepsiburada Kadın Futbol Takımı’nın, İzmir Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı arasındaki maçı izledik. Sahada adil bir mücadeleye tanık olduk. Tribünlerdeki küfürsüz ve kavgasız ortam sayesinde karşılaşma biz izleyiciler için de çok keyifli........

© Dünya


Get it on Google Play