We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çorum turizmde bir dünya markası olabilir mi?

3 1 1
16.06.2022

Bu soruya Kesinlikle, Evet” şeklinde yanıt vererek, yazıya başlamak istiyorum.

Geçtiğimiz hafta Hitit Kraliçesi Puduhepa'nın dünyaya tanıtılması amacıyla hayata geçirilen "Hitit Ülkesinin Barış Kraliçesi Puduhepa Projesi" kapsamında Çorum’a bir basın gezisi düzenlendi. T-ONE Derneği organizasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Valiliği ve Çorum Belediye Başkanlığı’nın destekleri, Çorum İş Kadınları Derneği ile Hitit Üniversitesi iş birliğinde, Ahlatcı Holding ve Alapala Holding’in sponsorluğunda hayata geçirilen proje kapsamında; Hitit Kraliçesi Puduhepa’nın hikayesini öğrenme, ritüellerini deneyimleme, Çorum’un tarihi, turistik mekanlarını ziyaret etme ve Çorum mutfağının geleneksel lezzetlerini tanıma fırsatı bulduk.

Çorum ancak ziyaret edilerek anlaşılabilen bir kent.. Ticaret ve ihracat rakamları açısından ülkemizin en zengin illerinden birisi. Temiz, bakımlı ve huzurlu bir ortamı var Otellerinde ve restoranlarındaki hizmet kalitesi yüksek.

Kentin yakınlarında dünya tarihinin en çarpıcı yerleşim merkezlerinden Alacahöyük ve Hattuşa bulunuyor. Mısır’ın piramitleri, İtalya’nın Pompei’si, İzmir’in Efes’i kadar etkileyici olan bu bölge, ne yazık ki pek tanınmıyor. Ülkemizden de, yurt dışından da Hititlerin ülkesini görmeye çok az kişi geliyor.

Çorum, başarılı bir tanıtım stratejisiyle birlikte ülkemizin yeni çekim merkezi haline gelebilir. Ziyaretçiler güvenli bir ortamda müzeleri, antik yerleşim birimlerini ziyaret edebilirler. Tarihe yolculuk yaparken, bölgenin misafirperverliği sayesinde eşsiz deneyimler yaşayabilirler.

2014 yılında kurulan T-ONE Derneği, uluslararası platformlara Türkiye’yi bir marka olarak taşımaya ve ülkemizdeki dünya mirasını dünyaya tanıtmaya çalışıyor T-ONE Derneği bugüne kadar farklı alanlarda Amerika’da ve Avrupa'da etkinlikler düzenledi. Şanlıurfa’daki Göbeklitepe için yapılan çalışmalar sonrasında, bu yıl Hitit Kraliçesi Puduhepa’yı tanıtmayı hedefleyen dernek yönetimi Çorum’da çok kapsamlı çalışmalar yürütüyor.

Demet Sabancı Çetindoğan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda kurulan, T-ONE Derneğinin Onursal Başkanı Çiğdem Simavi, Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr.İlber Ortaylı. Derneğim üyeleri Sevda Elgiz, Avi Alkaş, Ahmet Çalık, Ahmet Kocabıyık, Aslıgül Kıraç, Ayşegül Karadeniz, Ayşenur Yılmaz, Berrak Barut, Beyza Uyanoğlu, Dalia Garih, Dr.Işık Kalkavan, Essum Aslan, Handan Öney, Hediye Güral Gür, Harika Güral, Kıvılcım Kocabıyık, Levend Kokuludağ, Mithat Rende, Nesrin Esirtgen, Nezih Başgelen, Nil-Oktay Duran, Olgaç Artam, Özalp Birol, Ruken Mızraklı, Prof. Dr. Savaş Arslan, Sema Güral Sürmeli çalışmalara büyük destek sunuyorlar.

Dernek bünyesinde Mozaik Yolu, Gastronomi, Görsel Sanatlar, Termal Sağlık ve Hamam Ritüelleri Komiteleri ve Ceneviz Kaleleri Tanıtım komitesi faaliyet gösteriyor.

Çorum’da düzenlenen etkinliğe Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve eşi Azime Çiftçi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve eşi Feyza Aşgın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Bektaş, Çorum İş Kadınları Derneği Başkanı Semrin Kaleli ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Hitit Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aygül Süel ve Önder İpek katıldı.

Çorum Müzesi, Alacahöyük, Boğazkale-Hattuşa, Yazılıkaya Açık hava tapınağı ve ören yerleri gezilerinde bizlere Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Önder İpek anlatımları ile rehberlik etti. Yazılıkaya'da 3. Hattuşili ve Kraliçe Puduhepa’nın yönettiği Antahşum (Bahar) Bayramı ritüeli ve Büyük Mabet, Kral 3. Hattuşili ve Kraliçe Puduhepa’nın arınma tören ritüelleri, Tiyatro Dördüncü Duvar oyuncuları, Sanat Yönetmeni Özgür Pehlivan'ın eşliğinde doğal mekanlarında canlandırıldı. Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Aygül Süel ritüellerin detaylarını katılımcılar ile paylaştı ve Hitit Dilek Taşında, Dilek Tutma ritüeli sahnelendi.

Organizasyon mükemmeldi. Akademisyenlerin derin bilgi düzeyi, Çorumluların benzersiz ev sahipliği sayesinde unutulmaz bir deneyim yaşadık. Puduhepa'nın hikayesini dinlediğinde çok etkilendiğini anlatan Turkey ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan her ayrıntıyla bizzat ilgilendi. Çorum için Puduhepa’nın, bölgenin daha iyi tanınması yönünde algının,........

© Dünya


Get it on Google Play