We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çocuklarımıza erken yaşta kitap okumayı öğretmek zorundayız. 

10 3 1
13.04.2022

Türkiye’de nüfusun ,5’ini (8,8 milyon) 0-6 yaş grubu çocuklar oluşturuyor. En yoksul ’lik hanelerde 2,7 milyon 0-6 yaş grubu çocuk yaşıyor.

Bilimsel araştırmalar yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip ailelerde yetişen çocukların 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyduklarını, oysa düşük sosyo-ekonomik seviyede yetişen çocukların sadece 13 milyon kelime duyduklarını gösteriyor.

Erken yaşlardaki dil gelişimi sonucunda ortaya çıkan okuma yazma becerisi, çocukların gelecek yıllardaki akademik başarılarını ve özgüvenlerini olumlu yönde etkiliyor. 32 milyon kelimelik farkı kapatabilmek için çocukları gündelik hayatlarının sınırlarından çıkartıp kitaplar aracılığıyla yeni kelimeler ve kavramlarla tanıştırmak gerekiyor.

Çocuk gelişiminin kitaplarla desteklenmesi yalnızca çocukların değil toplumların da kaderini değiştiriyor. Temel okuryazarlık becerileri gelişen çocuk nüfusundaki yüzde 10’luk bir artış, o ülkenin yıllık büyüme oranında yüzde 0,3’lük bir artışa denk geliyor.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Senem Başyurt’un verdiği bilgiye göre, ülkemizde 0-5 yaşlarındaki çocukların yüzde 71’inin evinde ya hiç çocuk kitabı bulunmuyor ya da 3’ten az çocuk kitabı bulunuyor.

Ailelerin çoğunlukla akşam yemeklerinde ve hafta sonları birlikte zaman geçirdikleri görülüyor ancak beraberce yapılan faaliyetlerde 1. sırayı TV izlemek alıyor. Türkiye genelinde hiç kitap okumadıklarını söyleyenlerin oranı D. Günde ortalama 5 saat TV izlenirken, yılda yalnızca 6 saat kitap okunuyor. Düşük refah seviyeli ailelerin g’sinde çocuklara hiç kitap okunmuyor. Yüksek refah seviyeli ailelerde bile her gün kitap okuma oranı sadece .

Sosyo-ekonomik düzeyi düşük ve risk altında yaşayan 2-7 yaş arası çocuklara yönelik tasarlanan Okuyan Bir Gelecek Projesi, çocukların dil becerilerini geliştirirken, okuma sevgisi ve alışkanlığı edindirmeyi ve ebeveynlere okumanın önemi konusunda farkındalık kazandırmayı hedefliyor.

2016 yılından bu yana uygulanan projenin yüz yüze eğitim programları ile 12.000’den fazla çocuğa ve ebeveyne ulaşıldı.

Okuyan Bir Gelecek projesi daha büyük bir toplumsal etki yaratmak için 23 Nisan 2021’de dijital platforma taşındı. Fazıl Say proje için kendi bestelerini ve klasik eserleri seslendirdi. Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Genco Erkal, Selçuk Yöntem, Mert Fırat, Tilbe Saran, Songül Öden ve Yekta Kopan gibi sanatçılar, Ayfer Gürdal Ünal, Bahar Eriş, Sevda Mustafaoğlu gibi yazar ve uzman isimler kitapları seslendirerek projeye destek oldu.

Ebeveynlerin ve çocukların diledikleri zaman kitapları okuyabilme amacıyla hayata geçirilen dijital platformda, okunan her kitapla birlikte çocuklar yeni kelimeler öğreniyor. Her kitaba özel hazırlanan oyun ve etkinlik önerileriyle kitap okuma bittikten sonra da ebeveyn çocuk etkileşimini artırmak hedeflendi. Platform videoları 170 bin kez izlendi.

Okuyan Bir Gelecek’in en önemli........

© Dünya


Get it on Google Play