We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Gençlerin geleceğe dair umutları yok. Destek olmak gerekiyor"

3 4 1
23.09.2021

Bu çağrı, sanatçı Mehmet Sinan Kuran’a ait. Uzun bir süredir gençlerle birlikte çalışan ve onların enerjisinden beslendiğini söyleyen sanatçıyla, Bodrum The Marmara ‘da açılan Synonyms (Eşanlamlılar- Anlamdaşlar) sergisi sonrasında bir söyleşi yaptık.

“Gençlerin ortak özelliği ürkeklikleri, ama çok samimiler. Dışarıdan gelen destek ve takdir az. Pek para da kazanamıyorlar ancak satmasalar da üretmeye devam ediyorlar. Çok cesurlar.” diyen Kuran sanat dünyasının gençlere uzak durduğuna ve bunun değişmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Collectable Art&Design, Dr. Gizem Pamukçu ve Hülya Şekercioğlu iş birliğiyle hazırlanan “Synonyms” sergisi, The Marmara Bodrum’un sanata verdiği destek ile 17 Eylül’de sanatseverlerle buluştu.

The Marmara Bodrum’da, Mehmet Sinan Kuran’ın ve 40 farklı genç sanatçının toplamda 80’e yakın çizim, resim ve heykel gibi formlarda eserleri sergileniyor. 10 Ekim’e kadar açık olacak sergiyi düzenleyenler eserleri şu cümlelerle tanımlıyorlar:

“Bir olma halini, doğayla, dünyayla eş olma halini gördüğümüzde, anlamdaşlığımızı keşfettiğimizde ustaların gençlerden, insanın başka canlılardan bir farkı olmadığını anlıyoruz. Sadece bütünü oluşturan anlamdaş parçalar olarak destek olma, paylaşma, yardımlaşma ile büyüyoruz.”

Synonyms, ustaların genç sanatçılara uzattığı elin, aynı zamanda genç sanatçıların ustalara uzattığı bir ele dönüşebileceğini vurgularken, bu karşılıklı alışverişin ve paylaşımın ortaya çıkardığı gelişimi, güzelliği ortaya koyuyor, anlamdaşlığın getirdiği eşitliği ve paydaşlığı işaret ediyor.

Sanatçılar:........

© Dünya


Get it on Google Play