We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bireysel krediler ve artan adaletsizliğe katkıları

16 10 3
18.09.2021

Bu hafta ekonomide gündemi en çok meşgul eden konu bireysel krediler oldu. 3 ayrı haber manşetlere çıktı. Birincisi Türkiye’de kaç kişinin bireysel kredi borcu var haberi. Diğeri geçen yıl salgında kullandırılan kredilerin yeniden yapılandırılmasında uygulanacak görece yüksek faiz oranı. Ve nihayet üçüncüsü de bundan sonra kullandırılacak kredilere ilişkin getirilen kısıtlamalar. Bireysel kredilerin Türkiye ekonomisi için önemine, son dönemdeki gelişimine, diğer ülkelerle de kıyaslayarak biraz daha yakından bakalım.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtladı ve Türkiye’de 34 milyonun üzerinde bireysel kredi müşterisi olduğunu açıkladı, bu rakam oldukça da ilgi çekti. Halbuki bu gizli bir bilgi değil, Türkiye Bankalar Birliği’nin aylık yayımladığı Risk Merkezi Bülteni’nde aynı rakamları bulmak mümkün. Daha detaylı bilgi edinmek isteyenler link’ten ulaşabilirler.

Bunun dışında yine Bankalar Birliği 3 ayda bir, “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” isimli bir rapor yayımlıyor. En son yayımlanan rapor Mart 2021 tarihli. Ve raporda Mart, Haziran, Eylül, Aralık 2020 rakamları da yer alıyor. Bu rakamlardan özellikle Mart 2020 ile Haziran 2020 raporları arasındaki fark hem çok çarpıcı hem de bizim için çok önemli. Bu köşede de birçok defa şu anda içinde bulunduğumuz ekonomik durumun en önemli sebeplerinden birinin 2020 ikinci çeyreğinde kullandırılan düşük faizli krediler olduğunu yazmıştım. Şimdi bu kredilerin hangi boyutlarda olduğuna bakalım.

2020 başından beri tüketici kredilerinin seyri

İhtiyaç kredileriyle başlayalım. 2020 ilk 3 ayında 4 milyon kişi ihtiyaç kredisi kullanmışken, ikinci çeyrekte bu rakam 5.5 milyon kişiye çıkmış. 3. Çeyrekte 3.4 milyon, 4. Çeyrekte 2.9 milyon kişi tüketici kredisi kullanmış. 2021’in ilk çeyreğinde ihtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı ise 3.2 milyon. Gördüğünüz gibi........

© Dünya


Get it on Google Play