We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Yeni Oyuncağı – “Anti Fragmentation Tool” ya da TPI

17 16 11
23.07.2022

Avrupa’nın ekonomik anlamda işi gittikçe zorlaşıyor. Zaten uzun yıllardır yüksek büyüme yakalayamama, yaşlanan nufüs, ortak bir maliye politikası üretememe, yüksek kamu borçluluğu gibi problemlerle karşı karşıyaydı Avrupa, şimdi bir de enflasyon, enerji ve gıda problemleri bunlara eklendi. Bu problemlere ve çözüm için atılan adımlara geçmeden önce Avrupa diyerek neyi kast ettiğimizi açalım biraz.

Avrupa ülkeleri olarak haritada gördüğümüz 44 tane ülke var. Bunların bir alt kümesi Avrupa Birliği ülkeleri, bunlar da 27 tane. Bunun da bir alt kümesi euro bölgesi(eurozone) ülkeleri. Bu ülkeler AB üyesi olup aynı zamanda Euro kullanan ülkeler, bunlar da 19 tane. Bu ülkeler arasında da en büyük gayrisafi yurtiçi hasılaya(GSYH) sahip 5 ülke Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda. Almanya’nın GSYH’sı 4.3 trilyon dolar, Fransa’nın 2.9 trilyon dolar, İtalya’nın 2 trilyon dolar, İspanya’nın 1.4 trilyon dolar, Hollanda’nın ise 1 trilyon dolar. Bu gruptan sonra gelen Belçika’nınsa 610 milyar dolar. Bu rakamları vermemin nedeni ilk 3 sıradaki Almanya, Fransa ve İtalya’nın önemine vurgu yapmak. Euro bölgesi belki 19 ülkeden oluşuyor ama Hollanda’dan sonraki ülkelerin üretim büyüklükleri ilk 3 ülkeye göre oldukça düşük seviyede. Bu da doğal olarak baştaki ülkelerde bir sorun yaşanması durumunda birliğin kurumlarının alarma geçmesine neden oluyor.

ECB’nin çıkmazı

İşte yine bahsettiğim şekilde bir dönemden geçiyoruz. İtalya’da finansal ve siyasi anlamda problemler var. Hem İtalya’nın kendi finansal sağlığı için hem de bulaşma etkilerinin önüne geçmek için Avrupa Merkez Bankası(ECB) bir takım önlemler almaya çalışıyor. Bu hafta ECB toplantısından sonra Başkan Christine Lagarde, yeni “Anti Fragmentation Tool” – “Ayrışmayı Önleyici Araç”ı tanıttı. Ne demek ayrışma ve ECB neyin önüne geçmeye çalışıyor peki?

Yukarıda da bahsettiğim gibi her ne kadar bu ülkelerin para politikaları tek elden yani Avrupa Merkez Bankası üzerinden yürütülüyor........

© Dünya


Get it on Google Play