We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ulusal afet kültürünü ve risk yönetimini geliştirmeliyiz

7 1 0
28.09.2021

AKUT çeyrek asrı geride bıraktı. Bu çeyrek asırda, tamamen gönüllülük esasıyla çalışan, Türkiye’nin 27 yerleşiminde ekibi bulunan, 3 bini aşkın gönüllüsüyle, Türkiye’de arama kurtarma üzerine liderlik yapan ve aynı zamanda ilkleri başaran bir sivil toplum örgütü olarak hizmet verdi. Avrupa Sivil Koruma Mekanizması kapsamındaki Avrupa Sivil Koruma Havuzu’na giren ilk Türk arama- kurtarma ekibi oldu. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından, ModEX kapsamında kentsel arama-kurtarma ve medikal tatbikatlarını düzenleyecek olan konsorsiyumda ortak olarak görevlendirildi v bunu başaran ilk Türk kentsel arama kurtarma ekibi oldu. AKUT Başkanı Recep Şalcı, AKUT’un 25 yılını değerlendirdi:

Sel ve yangın afetlerinde ‘kriz yönetimi’ olgusuna sıkışmış durumdayız “AKUT olarak, Türkiye’nin küçük bir modeli gibi her görüşten, yapıdan ve meslekten insanın içinde bulunduğu bir sivil toplum örgütüyüz. 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz 4 bine yakın operasyonda, 3 bini aşkın insanın hayatını kurtardık. Yaşamın kutsal ve değerli olduğu bilinciyle binlerce hayvanın kurtarılmasını sağladık. 5 yılda 52 bin km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştık. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için yüz binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ verdik ve vermeye devam ediyoruz. Afetlerde en önemli iki konu, her türlü afet kültürünü oturtmamız ve eskiyen kriz yönetimi anlayışını terk edip, ‘risk yönetimi’ anlayışına geçebilmemizdir. Maalesef biz şu aşamada, özellikle sel ve yangın afetlerinde ‘kriz yönetimi’ olgusuna sıkışmış durumdayız. Ayrıca, deprem afeti için ülke olarak başladığımız arama kurtarma ekiplerinin akreditasyon sürecini; sel ve yangın afetlerine de taşımalıyız. Hayat iyi niyetli çabalarla değil; belli standartlarda eğitilmiş ve donanımlı ekiplerle kurtarılır. Ulusal afet kültürünü ve “risk yönetimi” modelini bir an önce geliştirmeliyiz.”

“Afet bilinçlendirme yıllardır deprem afeti ve korku üzerine oldu. Bu strateji doğal olarak başarılı olmadı. O yüzden depremle korkutmak yerine, insanlarımızda afet........

© Dünya


Get it on Google Play