We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sürdürülebilir gelecek için “Mavi Dönüşüm Başladı”

7 4 0
22.09.2021

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz ile geçen sene yaptığımız röportajın başlığını “Mavi, yeni normale çok hazır" olarak atmıştım.

“Zor şartlara rağmen, Mavi kalesi içinde sağlığımız yerinde, mutluyuz. Türkiye’nin de yaşam mücadelesi verme gücü çok yüksek. Refleksleri kuvvetli. Hızlı bir silkinme sürecinden geçeceğimize inanıyorum” diyen Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, Mavi’nin zorlu pandemi sürecinin sadece finansal veriler açısından değil, yarattığı sosyal fayda, sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve yönetişim açısından da oldukça verimli geçtiğini ifade etmişti.

Bu röportajdan bir sene sonra, Cüneyt Yavuz’un ortaya koyduğu tablo yine son derece pozitif ve Mavi’nin “durmaya ve yavaşlamaya niyeti olmadığını” kanıtlar nitelikte. Mavi’nin toplam gelirleri 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 99; 2019’a göreyse yüzde 37 artarak 1 milyar 837 milyon TL’ye yükselmiş durumda. Yılın ilk yarısını konsolide bazda 138 milyon TL net kârla tamamlayan şirket, ikinci çeyrekte 102 milyon TL net kâr elde ederek, bugüne kadar bir çeyrekte gerçekleştirdiği en yüksek net kar rakamına ulaştı. Perakende mağaza satışları 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 84,9 yükselirken, online satışlar global ölçekte yüzde 97, Türkiye’de ise yüzde 128 artış kaydetti. Global e-ticaret hacminin toplam ciro içindeki payı ise yüzde 17,20’ye yükseldi.

Cüneyt Yavuz bu başarının arkasında, iyi bir ekip, iyi bir yönetim, iyi bir planlama, çok iyi bir takım çalışması olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “İçinden geçtiğimiz süreçte insanlar uzun vadeli düşünmeyi öğrendi. Ekosistem birbirini gözetti. Biz de gazımızı kesmeden devam ettik. 30 yaşına girdiğimiz 2021 yılında ‘kaliteyle sürdürülebilir büyüme’ üzerine kurduğumuz Mavi All Blue stratejimizle, sürdürülebilirliği şirket kültürüne, vizyonumuza, iş yapış şekillerine, ürünlere ve büyüme hedeflerimize entegre etmek üzere........

© Dünya


Get it on Google Play