We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Karbon nötr bir gelecek için sıfır enerji bina dönüşümü şart"

5 4 1
17.09.2021

“Hemen Şimdi Harekete Geç!” sloganı ile bu yıl 22-26 Eylül tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek olan ZeroBuild Türkiye’21 Sıfır Enerji Binalar Forumu, yaşanabilir bir dünya için üretilen çözümlerden biri olan ve AB’de 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümü tüm boyutlarıyla ele almayı hedefliyor. Forum, her biri Birleşmiş Milletler 2030 “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”na referans verilen 30 oturumda 35 ülkeden 110 fikir önderini bir araya getiriyor.

Forumun oturum başlıklarından biri de “Karbon Nötr Gelecekte Sıfır Enerji Binaların Önemi.” Bugün, binalar Türkiye’de toplam enerji tüketimi içinde yüzde 30-40 kadar paya sahip. Bu oldukça önemli bir oran. Dolayısıyla, sıfır enerji bina tasarımı iklim değişikliği ile mücadelede çok önemli bir role sahip. Forum öncesinde, bu oturumun konuşmacıları ile sıfır enerji bina tasarımında yenilenebilir enerjilerin, teknolojinin ve malzeme seçiminin önemini konuştuk.

Enerji verimliliğini yapının bir parçası olarak sağlıyoruz

“Fosil yakıtlarından kaynaklanan sera gazı nedeniyle küresel ısınmaya ilişkin artan endişelerle birlikte enerji tasarrufu önlemlerine ve çevre dostu enerjinin geliştirilmesine olan ilgi artmaya başladı. GTC güneş enerjisini binanın fiziki bir parçası olarak tasarlamakta ve geliştirmekte. Binaya entegre güneş paneller yalnızca elektrik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir gürültü bariyeri, yalıtım işlevi görür, rüzgar ve hava koşullarına karşı koruma sağlar. Ek olarak, şeffaf bina alanlarına entegre edilen güneş paneller hem gölge ve gün ışığı sağlayabilir hem de mimar tasarımda bütünlük oluşturur. GTC olarak otoparklarda, akaryakıt istasyonlarının kanopilerinde ve büyük iş merkezlerinde enerji verimliliğini yapının bir parçası olarak sağlamaya başladık. Ar-Ge çalışmalarımız ve ihtisasımız 140 mikrona kadar incelik gösteren kristal silikon hücreler zedelemeden 1.6 mm ile 12 mm arası değişen camlarla lamine etmek üzerine. Farklı mekanik dayanımları rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Çatı sistemlerinde de cam cam çift yüzlü güneş paneller ile yansıma, mekanik dayanıklılık, performans faktörlerini bir araya getirerek uzun ömürlü ve temiz enerji sağlıyoruz.”

Binalarda güneş enerjisi........

© Dünya


Get it on Google Play