We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Ağaç, sosyal bir varlık”

6 3 1
03.08.2021

“Ağaçların acıyı hisedebildiğini, hafızaları olduğunu ve ebeveyn ağaçların çocuklarıyla birlikte yaşadığını öğrendiğinizde, artık onları sanki sıradan bir işmiş gibi devasa makinelerle kesip hayatlarını altüst edemiyorsunuz” diyor Ağaçların Gizli Yaşamı isimli kitabın yazarı Peter Wohleben.

1964 yılında Almanya doğan orman bilimcisi, ekolojist ve yazar Peter Wohleben, hayatının büyük bir bölümünü ağaçlar ve ağaçların davranışlarını araştırmaya adamış. 2015 yılında yayınladığı The Hidden Life of Trees- Ağaçların Gizli Yaşamı isimli kitabı Almanya’da Der Spiegel’in çok satan kitaplar listesinin zirvesinden iki yıl boyunca inmeyip satış rekorları kırmanın yanı sıra, yayımlandığı birçok ülkede aynı ilgiyi görmüş.

Ağacı “sosyal bir varlık” olarak tanımlayan Wohleben, kitabında ağaçların hem aralarında, hem de hayvanlarla iletişim içinde olduğunu ve böylece bir sosyal ağ oluşturduğunu anlatıyor.

Wohleben, ağaçların birbiri arasında iletişim kurduğunu, birbirine destek olduğunu, hatta gerektiğinde birbirini beslediğini ve koruduğunu söylüyor. Gerek bu alanda gerçekleştirilmiş bilimsel araştırmalar, gerekse kendi gözlemlerinden elde ettiği sonuçları temel alan Wohleben, ağaçların tipik insan davranışları sergilediğini ifade ediyor. Yani ağaç ebeveynler birlikte yaşadıkları yavrularıyla iletişim........

© Dünya


Get it on Google Play