We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fiyat artışına fiyat etiketi gibi oranlar denk geldi

26 18 1
04.08.2021

✔ Enflasyonda yıllık oranların özellikle TÜFE'de politika faizinin yalnızca 0.05 puan altında oluşması TÜİK açısından talihsizlik sayılmalı. Herhalde TÜİK'in Merkez Bankası'nı ağustos ayında bir faiz artırımına gitmekten kurtarmak amacıyla yıllık TÜFE artışını yüzde 18.95'e denk getirdiği düşünülemez.

✔ Üretici fiyatlarındaki aylık artış ise önceki aylara göre biraz hız kesti. Ancak gelinen yıllık düzey yine de yüzde 45 ve çok ama çok yüksek.

Temmuz ayında TÜFE yüzde 1.80, Yİ-ÜFE yüzde 2.46 artış gösterdi. Böylece TÜFE ve Yİ-ÜFE'de yıllık oranlar yüzde 18.95 ve yüzde 44.92 oldu.

İşte fiyat etiketi gibi dediğimiz bu yıllık oranlar...

TÜFE, yüzde 19’un yalnızca 0.05 puan, Yİ-ÜFE de yüzde 45’in 0.08 puan altında.

10 liraya değil 9.99’a satılan herhangi bir ürün gibi; 5 bin liraya değil, 4.999 liraya satılan herhangi bir eşya gibi...

Oysa TÜFE’de temmuz için tam da beklentiler doğrultusunda gelen bir oran söz konusu. Temmuzdaki artışın yüzde 1.5 dolayında gelmesi bekleniyordu. Buna göre yıllık oran da yüzde 18.5-19.0 arasında gerçekleşecekti.

Ne var ki yıllık oranın yüzde 19’un hemen altında kalması, haklı ya da haksız, bir dizi değerlendirmeyi de beraberinde getirdi.

TÜFE’nin beklentiler doğrultusunda geldiğini söylerken Yİ-ÜFE'de bir sapma olduğunu ima ediyor değiliz, bu endekste pek tahmin yapılmıyor çünkü.

TÜFE ve Yİ-ÜFE'de yıllık oranların böyle tam sayıların çok az altında kalmış olması aslında TÜİK adına bir şanssızlık. Özellikle TÜFE artışında yüzde 19’un çok az altında kalınmış olması...

Doğrusu TÜİK’in “Şu TÜFE’yi, yıllık artış yüzde 19'un altında........

© Dünya


Get it on Google Play