We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz maçı iki ihtimalli!

60 5 11
23.09.2021

✔ Merkez Bankası'nın önünde bugün iki ihtimal var gibi görünüyor; faizi sabit tutmak ya da düşürmek.

✔ Son dönemde çekirdek enflasyon ön plana çıkarılıp sanki faiz indirimine gidileceği mesajı verilince, bu söylem piyasalar tarafından "Demek ki faiz artışı söz konusu olmayacak" şeklinde okundu ve böylece Merkez Bankası'nın eli rahatladı.

✔ Merkez Bankası piyasaları bir anlamda faiz indirimine gitmekle korkuttu ve faizin sabit kalmasına razı etti. Şu anki görüntü böyle. Faiz artışı ise tümüyle gündemden düştü.

Hani her maçın üç ihtimalli olması durumu vardır ya; beraberlik ve tarafl ardan birinin galibiyeti... Bugün de sonucu günlerdir merakla beklenen faiz maçı var.

Peki bu maç kimler arasında?

TL ile döviz arasında benzetmesi pek yanlış olmasa gerek.

Hakem de Merkez Bankası, en azından göründüğü kadarıyla!

Peki Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısından çıkacak kararla ilgili olarak da üç ihtimalden söz edebilir miyiz?

Pek değil! Sanki bugünkü maçtan çıksa çıksa iki ihtimalden biri çıkar.

Beraberlik, yani faizin sabit bırakılması en ağır basan ihtimal gibi görünüyor. İkinci ihtimal olarak belki TL kaybeder, yani faiz düşürülür. Maçtan TL’nin galip ayrılmasını sağlayacak faiz artırımı kararı çıkma ihtimali ise neredeyse yok gibi.

Merkez Bankası son zamanlarda belki de ilk kez sözlü bir yönlendirme yaptı.

Gerçekten yaptı; ama isteyerek, ama farkında olmayarak.

Aylar boyu “Politika faizi enfl asyonun altında kalmayacak” denildi. Kastedilen tabii ki manşet enfl asyondu. Böylece kamuoyu bu iki orana odaklandı, bu oranları izlemeye başladı.

Ama ne zaman ki yıllık TÜFE artışı politika faizini aştı, Merkez Bankası bir anda söylem değiştirdi. Politika faizi için manşet enfl asyonun değil, çekirdek enfl asyonun dikkate alınmasının daha doğru olduğu dile getirildi.

Bu söylem değişikliği elbette eleştirilir, eleştirilmelidir de. Buna ister “Dere geçerken at değiştirmek” deyin, ister “Kendine yontmak”, ister başka bir ad takın; yaklaşımdaki bu değişiklik oluşan yeni duruma........

© Dünya


Get it on Google Play