We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

8.5 yıl, 7 yıl ve 3 yıl nedir?

28 29 1
13.08.2021

✔ İç ve dış borç stokunun son 3 yıldaki artışına ilişkin değerlendirmemiz nedense pek siyasi bulundu. Başka partileri devreden çıkarıp yaptığımız değerlendirme de pek hoşa gitmeyecek.

✔ Borç stokunun ikiye katlanmasına ilişkin süreler giderek kısalıyor. Stok, AKP'nin ilk 8.5 yılında ikiye katlandı, daha sonra 7 yılda ikiye katlandı, son olarak ise 3 yılda ikiye katlandı.

Başlıktaki soru bir zeka oyunu ya da zeka testi değil. Çünkü bu sürelerin, birbirini izleyen yıllık dönemleri gösteriyor olmaktan öte ortak yanları yok.

Bu konuya geçmeden, önceki gün köşemizde yer verdiğimiz yazıya dönmekte yarar var. Çünkü iki konu bağlantılı.

Köşemizde 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulanmaya başlandığı 2018’in haziran ayından bu yana geçen üç yıldaki borç artışını ele almış ve son 3 yılda merkezi yönetim borcunun, önceki 95 yıldaki kadar, hatta ondan da biraz fazla arttığını ifade etmiştik. Bu verilerin kaynağının Hazine ve Maliye Bakanlığı olduğunu da belirtmiştik.

Bu çerçevede bir konuya açıklık getirmek gerekiyor. Bizim yazımıza konu ettiğimiz sayılar borç stoku. Bu kavramı borçlanma ile karıştırmamak gerekir. Örneğin bugün borcunuz 100 liradır; gidersiniz bankaya altı ay vadeli 1.000 lira kredi alırsınız, vade dolunca borcunuzu ödersiniz; hemen o gün yine altı ay vadeli 500 lira kredi alır onu da vade bitiminde ödersiniz; bir yıl sonra borç bakiyeniz yine 100 liradır. Alıp ödediğiniz tabii ki borç stokunuzu etkilemez.

Dolayısıyla “95 yılda ne kadar borç alınmıştır, 3 yılda ne kadar alınmıştır, ona bakmak gerekir” türü yaklaşımlar bir anlam ifade etmiyor. Borçlanmak başka kavramdır, borç bakiyesi ya da........

© Dünya


Get it on Google Play