We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gerçek Davut'un gerçek hikayesi

18 0 0
26.09.2021

Yangın haftasıyla ilgili yazdığım yazıda az da olsa sizlere tulumbacılardan söz etmiştim. Bir okuyucum tulumbacıların tarihimizde geniş bir yeri olduğunu öyle bir kaç cümle ile geçiştirilemiyeceğini söyledi. Ve tulumbacılar hakkında geniş bilgi vermemi istedi. Bende sizlere bu yazıyı yazmayı uygun buldum:

18. yüzyılın başlarına kadar yangın tulumbası bilinmiyordu. Yangın, sarnıçlardan taşınan suyu dökerek söndürülmeye çalışılıyordu.

Ailesiyle beraber İstanbul'a gelerek İslam Dinini kabul eden "Gerçek Davut" adını alan bir Fransız mühendisi, sık sık çıkan yangınların İstanbul'da büyük tahribat yaptığını görmüş, bu afete karşı bir yangın tulumbası yapmanın gereğini duymuş. Aynı yıl içinde Tüfekhanede çıkan büyük bir yangın itfaiye tarihinde bir milad olacaktı. Gerçek Davut tüfekhanede çıkan yangını görünce tulumbasını alarak koşmuş, tek tulumbasıyla bulunduğu noktada ateşi önlemeye çalıştı. Bunu gören semtin gençleri de Davut'a yardıma koştu. Sonunda el birliği ile yangını söndürmeyi başardılar. Böylece yeniçerilerin önemli bir mühimmatını kurtardılar. Bu İstanbul için önemli bir olaydı.

O devrin adetince yangınlara sadrazamlar da giderdi; İbrahim Paşa da yangına gelmiş, Gerçek Davut'un tulumbası ile yangını söndürmekteki başarısını........

© Dokuz Sütun


Get it on Google Play