We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ramazan'da kalbi yoran hatalar

8 0 0
wednesday

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut ile Ramazan'da kalbi yoran hataları konuştuk. İşte Prof. Karabulut'tan o uyarılar:

Hata: Hekime danışmadan oruç tutmak

Bir ilaçtan günde iki kez alan hastada sahur sonrası ilaç etkisinde artma ve yan etki riski oluşurken, iftara doğru ise ilaç etkisinin son bulması ve hastalığın alevlenme riski doğuyor. Bu nedenle Ramazan'da günde tek doz alınan 24 saat etkili ilaçlar önce tercih edilmeli. Aynı ilaçtan günde 2-3 kez alma zorunluluğu olan hastalar oruç tutmamalı.

Hata: Orucu sigarayla açmak

Ramazan sigarayı bırakmak için en ideal dönem aslında. Ancak bu alışkanlığınız devam ediyorsa orucunuzu sigarayla açmayın! Ayrıca iftardan sonra peş peşe sigara içmekten kaçının. Çünkü bu durum vücutta iltihabi reaksiyonu arttırıyor, damarlarda kirli bir ortam oluşmasına neden oluyor. Bunun sonucunda damarlar üzerinde ek stres oluşuyor, damar içinde pıhtı gelişimi artıyor. Sonuç; kalp krizi ve inme.

Hata: İftar tabağını hızla bitirmek

İftar sofraları daha zengin ve ağır yapıda oluyor. Çok sayıda ana yemeğin hızlıca tüketilmesi bir anda insülin salınımını kamçılıyor. Artan kan şekeri ve insülin salınımı nedeniyle damar duvarları üzerinde ek stres oluşuyor. Bu tablo besinlerin sindiriminde gecikme, şişkinlik, tansiyon ve çarpıntı ataklarına yol açabiliyor. Daha kötüsü çok hızlı yemek kalp krizine davetiye çıkarabiliyor!........

© Dokuz Sütun


Get it on Google Play