We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sultanê Anne

7 6 0
10.07.2022

Derin derin öksürdü yine, uzun zamandır öksürdüğü zaman kan geliyordu ağzından. Kan kusuyordu ama kimselere bahsetmiyordu bu durumdan. Kendine ayıracak vakti, kendini düşünecek zamanı olmamıştı ki uzun bir süredir...

Nusaybin'de Yeni Turan mahallesinde, ferah, geniş evlerden birinde oturuyorlardı, eşi ve kardeşleri hal pazarında büyükçe bir manav dükkanı işletiyorlardı. Maddi durumları gayet iyiydi, bolluk içinde yaşıyorlardı. Evleri misafirden geçilmezdi, sürekli Allah'ın davasının tebliğ edildiği bir mekan olmuştu. Eşi İslam ahlakıyla ahlaklanmış güzel bir Müslümandı. ibadetlerine düşkün, kendisine ve çocuklarına değer veren bir eş, hayırlı evlatlar, bir Müslüman kadın için daha ne olsundu ki?

Bölgede örgütle çatışmalar başlamış gün geçtikçe çatışmaların dozu artmıştı. İş yerlerini açamıyorlar var olan sermayeleriyle geçinmeye çalışıyorlar türlü türlü ambargolara maruz kalıyorlardı, en çok da gıda ambargosu onları etkiliyordu. Hayat alabildiğince zorlaşmıştı. Tüm imkanlara sahipken birden yokluğa düşmek katlanması zor sıkıntıları getirmişti. Evlerinde misafirler eksik olmazdı, mahrumların, kalacak yeri olmayanların huzur bulduğu bir yer, sığındıkları bir limandı. Yemeklerini yapıyor, elbiselerini yıkıyor bir gün olsun eksik bir şeylerini bırakmamaya özen gösteriyordu. 94'ün sonlarına doğru çıkmak zorunda kaldılar yaşadıkları şehirden, evlerini, işyerlerini, komşularını, en yakın akrabaları geride bırakıp gitmişlerdi bir bilinmeze. Doğru düzgün ne bir eşyalarını ne de malzemelerini götürebilmişlerdi.

Altı yıl sürecek olan zorlu hicret günleri başlamıştı. Erkek........

© Doğruhaber


Get it on Google Play