We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Batılı, Allah’tan daha mı iyi biliyor?”

11 23 0
15.02.2019

Ekonomiden anlamam ama son bir yılda herkes gibi piyasadaki düzensiz fiyat artışlarını görüyorum, bu artışlardan herkes gibi etkileniyoruz.

Geçen seçimde gündemde patates-soğan vardı. Bizim gibi yıllarını Ankara’da geçirmiş aileler, patates-soğanın mutfaktaki yerini gayet iyi bilirler.

Bu seçimde patlıcan fiyatı ani bir çıkış yaptı. Evet, kış ortası ama Türkiye’de artık kış tarımı, fiyatların aşırı farklılaşmasını engelleyecek kadar yaygın…

Sorun kışın gelişinden öte, soğukları fırsat bilen kimi esnafla mı ilgili yoksa birileri sebze hallerine bile müdahale gücünde olduklarını göstermeye mi çalışıyorlar?

Bunları haklı olarak konuşuyoruz.

Bunun yanında kimimiz hükümeti eleştiriyoruz, tarımı ihmal ettiğini, yerel tüketim ve ihracat arasındaki ilişkiyi iyi ayarlayamadığını söylüyoruz.

Bütün bunları konuşurken liberal/serbest ekonomiden, büyük marketlerin sömürüsünden, küçük esnafın iflasından, sıradan tüketicinin geçim derdinden söz ediyoruz.

Konuyu daha derin düşünenlerimiz, tarım politikasının yanında eğitim sistemine de dikkat çekiyorlar. Yeteneğine bakılmadan, yeteneğine göre yönlendirilmeden herkesin üniversite mezunu........

© Doğruhaber