Brezplačen bančni paket: bo koalicija odprla fronto še z bankami?

Koalicijska pogodba predvideva zagotovitev brezplačnega paketa osnovnih bančnih storitev za vse, ki prejemajo plače, pokojnine in druge redne dohodke. »Paket bo vključeval brezplačno odprtje in vodenje računa, debetno kartico ter pet dvigov mesečno na bankomatih brez nadomestil,« se glasi zaveza. Nova slovenska vlada bi se pri tem zgledovala po sosednji Hrvaški, ki je lani osnovne bančne storitve za prejemnike rednih dohodkov uredila kot brezplačne in s tem osnovni račun obravnavala kot storitev v splošnem interesu, ne zgolj kot tržni produkt.

Ekonomsko in ustavno sporno?

A očitno pri nas ne bo šlo tako zlahka. V Združenju bank Slovenije predloga, pričakovano, ne podpirajo. Ocenjujejo namreč, da bi bile morebitne določbe, ki bi kreditnim institucijam – kot gospodarskim delniškim družbam – nalagale izvajanje določenih storitev brezplačno, lahko problematične z vidika temeljnih ekonomskih načel in osnovne funkcije gospodarskih družb, ki morajo ustvarjati dobiček na konkurenčnem trgu, kar pomeni tudi, da je oblikovanje cen tržno. Takšni predlogi bi lahko po njihovem mnenju odprli tudi pomembna ustavnopravna vprašanja, pri čemer se sklicujejo na več ustavnih določb, med drugim na pravico do lastnine in svobodne gospodarske pobude. Združenje tako posredno žuga tudi z ustavno presojo morebitnih tovrstnih zakonskih določb.

Bi banke stroške prenesle na druge produkte?

Na vprašanje glede stroškov brezplačnega osnovnega paketa in njihove kompenzacije pri drugih storitvah v združenju odgovarjajo, da jih je težko oceniti, saj se poslovni modeli bank ter hranilnic med seboj razlikujejo in bi bili učinki lahko zelo različni. »Vendar pa pri morebitni uvedbi popolnoma brezplačnega paketa osnovnih bančnih storitev seveda obstaja realno tveganje, da bi se najmanj v delu stroški prenesli na druge bančne produkte ali segmente uporabnikov,« pravijo.

Če bi banke morebiten izpad prelile v višje cene drugih storitev ali v agresivnejše trženje plačljivih paketov, ukrep za potrošnike ne bi prinesel dejanskega prihranka, ampak le prerazporeditev stroškov.

Zveza potrošnikov Slovenije

V največji slovenski banki, NLB, so svoje komitente pred kratkim obvestili o podražitvi nekaterih svojih........

© Dnevnik