menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Vrh sedmerice v senci Irana in 300 milijard dolarjev

52 0
18.06.2026

V sredo, zadnji dan vrha G7 v Evianu, so bili udeleženci pod vtisom razkritja savdske televizije Al Arabije o vsebini dogovora med ZDA in Iranom, tako imenovanega memoranduma o soglasju, ki naj bi ga obe državi podpisali v petek v Ženevi. Tam naj bi namreč pisalo, da bo Iran lahko neovirano izvažal nafto, prišel do svojih 24 milijard dolarjev, ki so zamrznjeni v tujih bankah, ter si pomagal tudi s skladom za obnovo in razvoj, v katerem bo 300 milijard dolarjev (260 milijard evrov). Sicer naj bi Iran prejemal ta denar po podpisu dokončnega mirovnega sporazuma in postopoma pod pogojem, da ga bo uresničeval.

Ker je Trump v sredo v Evianu zavrnil možnost, da bi ameriški davkoplačevalci prispevali v ta sklad, je očitno, da ga bodo financirale bogate zalivske monarhije, ki jih je sedanja vojna poleg Irana in Libanona najbolj prizadela. Trump, ki jim je vsilil to vojno, torej računa, da bodo financirale Iran, ki jih je marca in aprila bombardiral. Kosila voditeljev G7 v........

© Dnevnik