We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Osman Atalay Kırım Tatarlarının acı kaderi ve Rusların ‘Mavi Alay’ infazı!

1 1 0
19.05.2022

Sovyet lider Stalin, 2. Dünya Savaşı sona ermek üzereyken, Kırım Tatarlarının Almanlarla işbirliği yaptığını iddia edip, Kırım Tatarlarının sürgün emrini verdi.

18 Mayıs 1944 gecesi, sadece iki saat içinde evlerinden eşyalarını dahi alamadan apar-topar meydanlarda toplanan insanlar, sürgün ve göçe zorlandı.

Hayvanların taşındığı tren vagonlarına doldurulan çocuk, kadın ve erkeklerden oluşan 423 bin kişi, haftalarca aç-susuz, hastalıkla süren yolculuk yaptı.

Yolculuğun sonunda 423 bin kişiden, 195 bin 371 kişi hayatını kaybetti, geri kalanlar ise Rusya topraklarına dağıtıldı.

2. Dünya Savaşı’nda; Almanlar, Doğu Avrupa’dan çekilen Rusların peşinden ilerlerken, savaşa girmeyen Türkiye’de İsmet İnönü ve tek parti döneminin iktidar dönemleridir.

Savaşın başlangıç yılları, dönemin meşhur Cumhuriyet Gazetesi’nin ve başyazarı Nadir Nadi’nin, Nazizme övgüler yağdırarak Almanların yanında savaşa girilmesini savunduğu yıllarıdır.

Dönemin Hükümeti, Kırım’da yaşayan Tatarların, Kızıl Ordu’ya karşı savaşan Alman ordusuna destek vermesi ve Nazi ordusuna kılavuzluk etmesi için bir askeri birlik kurulmasına yardımcı olur.

Nefsi Müdafaa Taburları” adı ile kurulan bu birlikler, daha sonra “Mavi Alay” olarak adlandırılır.

Kırım Tatarlarının acı kaderi, bu noktadan sonra başlar.

1942 yılı sonlarına doğru Almanlar, bütün cephelerden yenilgiyi kabul ederek çekilmeye başlar.

Bu geri çekilme sırasında, Alman ordusuna destek veren Mavi Alay mensupları ve ailelerinden oluşan binlerce Tatar Müslüman da meşakkatli yolculuktan sonra........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play