We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Osman Atalay Karadağ’da son gelişmelerle ‘Open Balkan’ ve dahası! Taşlar yeniden yerinden oynayacak

2 1 0
02.08.2022

Balkanlar’da Sırbistan’ın Ortodoks ve Slav toplumları üzerindeki ısrarcı aktif politik dini hamleleri ve “Open Balkan” projesi, bölgenin tansiyonunu yükseltmeye başladı.

Önce Bosnalı Sırpların ayrılık talepleri, ardından Sırbistan’ın Arnavutluk, Kuzey Makedonya ile yürütmeye çalıştığı “Open Balkan” hamlesi, Kosova, Kuzey Makedonya Arnavut toplumu, Bosna Hersek ve son olarak Karadağ ülkesinin iç siyasi dengelerini bozmaya başladı.

Açıkçası, bölge halklarında “Open Balkan” (Açık Balkan) projesinin kime ne getirecek kimden ne götürecek tartışması hala sürüyor. Balkanlarda genel kanı, Open Balkan’ın Rusya -Sırbistan’ın bölgesel gücüne güç katacağı şeklinde algılanmaktadır.

Soros’un ısrarla savunduğu fikir; Açık Balkan sürecinin bir an önce hayata geçirilmesi, 6 ülke arasında serbest ticari insani ilişkilerin gecikmesinin faturasının ağır olacağı, AB’nin hantal ve ağır yürüyen sürecinin Rusya, Çin ve Türkiye’nin eline büyük kozlar vereceği doğrultusundadır.

29 Temmuz’da Hırvat Ulusal Meclisi’nde kabul edilen ilginç sonuçlar, kamuoyuna açıklanırken Hırvatlara, Bosna-Hersek topraklarının yeniden düzenlenmesi için prosedürler başlatmaları emredildi.

Bu, Hırvat nüfusun bulunduğu yerlerde, Bosna-Hersek topraklarında, anayasaya aykırı özerk bir bölge ilan edileceği anlamına geliyor.

Boşnaklar bu konuda çok tedirgin, Bosna-Hersek Anayasası ihlal edilirse, askeri olarak karşılık vermeyi düşünen bir politik potansiyel var.

Bosna, bir ucunda Sırplar diğer ucunda Hırvatlar arasına sıkışmış durumda. Rusya ise Sırbistan’ın AB’ne girmesini Open Balkan’ı desteklerken sadece NATO üyeliği konusunda onay vermeyeceğini açıklıyor.

Kosova, genel hatları ile Open Balkan’a karşı değil, fakat Sırbistan’ın önce Kosova’yı tanıması ve halledilmesi gereken toprak, sınır problemini çözmek istiyor.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği’nin korumasındaki Karadağ ülkesinin yeni ve tecrübesiz genç Başbakanı Dritan Abazoviç'in Sırp Kilisesi ile anlaşmasına karşı çıkan Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, bölgedeki bazı devletlerin Açık Balkanlar'a nasıl ulaşacağına dair ürkütücü bir öngörüye sahip olduğunu açıkladı.

Karadağ’ın yeni Arnavut genç başbakanı Abazoviç, bölgede heyecana sebep olurken Open Balkan ve........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play