We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Osman Atalay Avrupa’da esrar -kenevir- yasallaşıyor! Türkiye bağımlılıkla mücadelede kendi modelini oluşturmalı!

1 1 0
17.05.2022

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) ve Avrupa Birliği Kanun Uygulama İşbirliği Ajansı (EUROPOL) ortaklığında Avrupa genelindeki uyuşturucu pazarlarının imalat, kaçakçılık, dağıtım ve kullanım boyutlarında derinlemesine analiz edildiği ve her bir uyuşturucu madde için ayrı birer modül halinde hazırlanan “2022 Avrupa Uyuşturucu Pazarları Raporu”nun "kokain" ve "metamfetamin" modülleri yayınlandı.

Buna göre, Avrupa'da kokain pazarı büyümeye devam ediyor.

2020'de Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki perakende kokain pazar değerinin en az 10,5 milyar avro olduğu tahmin edilirken, bu miktar tüm yasa dışı uyuşturucu pazarının üçte birine karşılık geliyor ve kokaini, esrardan sonra en büyük ikinci uyuşturucu pazarı haline getiriyor.

Avrupa'da 2017 yılından bu yana, özellikle deniz limanlarında her yıl rekor miktarlarda kokain ele geçiriliyor.

2020'de şimdiye kadar raporlanan en yüksek miktar olan 214,6 ton kokain ele geçirildi. Ayrıca ön veriler 240 tonluk kokain yakalamaları ile 2021 yılı toplamının daha da yüksek olacağını gösteriyor.

En yüksek miktarlarda kokain, Belçika, Hollanda ve İspanya limanlarında ele geçirilirken, Avrupa'nın farklı limanlarında artan yakalamalar da suç gruplarının kaçakçılık faaliyetlerini kokain risk algısının daha az yoğunlukta olabileceği limanlara doğru genişlettiğini ortaya koyuyor.

Önceki yıl AB ülkelerinden Belçika'da ele geçirilen 70, Hollanda'da ele geçirilen 49 ton ve İspanya'da ele geçirilen 37 ton kokain, Avrupa genelinde ele geçirilen miktarın yüzde 73'üne karşılık geliyor. Ayrıca İtalya, Fransa ve Almanya'da da yakalanan kokain miktarları dikkati çekiyor.

Kokain kaçakçılığı ve kullanımı ile ilişkilendirilmeyen Doğu Avrupa ülkelerinden Yunanistan'da 1,8, Bulgaristan'da bir ton, Polonya'da 3,9 ton ve Türkiye'de de 2 ton yakalanan kokain miktarı rekor seviye olarak gösteriliyor.

Bu durum da kokain sevkiyatlarının Avrupa'ya giriş yaptığı noktaların çeşitliliğinin artığını ve kokain kullanıcı pazarının Türkiye dahil Doğu Avrupa'da büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Avrupa'ya işlenmek üzere sevkiyatı yapılan baz kokain yakalamalarındaki artışlar da yakın gelecekte Avrupa pazarında daha fazla oranda içilebilir kokain ürünlerinin görülme riskini ortaya çıkarıyor.

Güney Amerikalı ve Avrupalı suç şebekelerinin kokain üretiminde iş birliği yaptığı yönünde bilgiler bulunurken, özellikle Meksikalı suç şebekelerinin Avrupa pazarına kokain sağladığı yönünde de deliller yer alıyor.

Ayrıca Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, kokainin başta Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere AB üyesi olmayan ülkelere ve Okyanusya bölgesi ile Asya'ya sevkiyatında transit olarak kullanımının arttığına ilişkin de deliller bulunuyor.

AB üyesi ülkelerdeki metamfetamin yakalamaları da arttı.

Çekya ve komşu ülkelerde daha küçük ölçekli metamfetamin üretimi devam ederken, Hollanda ve Belçika'daki endüstriyel ölçekli laboratuvarlarda metamfetamin üretimi gerçekleşiyor.

Avrupalı sentetik uyuşturucu üreticileri, üretim süreçlerini geliştirmek için Meksikalı üreticilerle iş birliği yaparken, mevcut olan altyapıyı da kullanmayı sürdürüyor.

2019'dan bu yana Hollanda ve Belçika'da tespit edilen üretim tesislerinin boyutu, gelişmişliği ve verimliliğinin arttığı belirlendi.

Afganistan'da bitki temelli efedrin kullanılarak metamfetamin üretimi 2016'da ortaya çıktı. Afgan eroininin mevcut kaçakçılık yolları ve alt yapısı da suç ağları için bir fırsat ve AB için bir tehdit oluşturuyor.

Türkiye'de metamfetamin kullanımında ve ele geçirmelerde yaşanan artışlar da Balkan rotasındaki faaliyetlerin göstergesi olarak değerlendiriliyor.

AB ile Türkiye arasında kurulan ve Balkan rotasındaki uyuşturucu akışını kısıtlamaya odaklanan güçlü arz azaltma ortaklığının, metamfetaminle ilgili tehditleri ele alacak şekilde genişletilmesi gerektiği düşünülüyor.

Türkiye'de 2020'de ele geçirilen metamfetamin miktarında önemli bir artış yaşandı ve yakalanan miktar 4,2 tona ulaştı.

Türkiye'de ele geçirilen metamfetaminin çoğunluğu sıvı formda, ülkenin doğusunda İran sınırında bulunan illerde ele geçirilmiştir.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, ülkede esrar kullanımını yakında yasallaştıracaklarını teyit etti. Koalisyonun en üst düzey Hür Demokrat Partili üyesi Lindner, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "İnsanların bana sürekli sorduğu bir soru: ‘Bubatz'ı ne zaman yasallaştıracaksınız?’ Çok yakında diyebilirim" ifadelerini kullandı.

“Bubatz”, halk ağzında esrar için kullanılan bir kelime ve genellikle hükümet açıklamalarından çok hip-hop ve rap müzik sözlerinde geçiyor.

Konu, Kasım ayında kurulan Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar'dan oluşan koalisyon anlaşmasında gündeme gelmiş, Hür Demokratların lideri Lindner, esrarın keyif amaçlı tüketilmesini yasallaştırma sözü vermişti.

Almanya'da esrarın tıbbi amaçlı kullanımı yasal, ama tam yasallaştırma adımı, maddeyi keyif için kullananlar açısından büyük değişim getirecek.

Hür Demokrat Partili Adalet Bakanı, Ocak ayında yaptığı bir açıklamada Narkotik Yasası'nda yapılacak bu değişikliğin uygulayıcısının Sağlık Bakanlığı olacağını belirtmiş ve o dönemde sağlık bakanının pandemi yüzünden işinin başından aşkın olduğunu ifade etmişti.

Ancak Covid-19 salgının son aylarda hafiflemesiyle beraber Sağlık Bakanlığı'nın dikkatini bu psikoaktif maddenin yasallaştırılmasına çevirme fırsatı bulabileceği tahmin ediliyor.

Almanya’da Hükümet yeşiller, sosyal demokratlar ve liberallerden oluşuyor.

Yeşillerin isteği üzerine esrar-kenevirin serbest bırakılmasında hükümet anlaştı.

Sağlık ve Tarım Bakanlığı kontrolünde Hükümet, iki sene içinde bu işi yasalaştıracak.

Almanya’nın önünde Hollanda örneği var.

Hollanda’da ekim alanları yok, uyuşturucu tedarikini yurt dışından sağlıyor. Almanya, hem bunu yapmak istiyor hem ekim alanları oluşturmak istiyor. Hem tıbbi alanda kullanmak hem uyuşturucuyu devlet kontrolünde satmak istiyor.

Bununla Almanya, iki şeyin hesabını yapıyor.

Birinci kriminalize olmuş bu uyuşturucu satışını illegaliteden legaliteye dökülmesini sağlamak, ikincisi ciddi şekilde mali kaynak oluşturmak istiyor.

Almanya, “Kanabil kenevir” satışından yılda 3 milyar kazanç elde etmeyi planlıyor,........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play