We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yunan basını “Ekrem İmamoğlu: Erdoğan’ı yenen adam Atina’da” başlıkları ile çıktı!

18 2 24
22.09.2021

Türk basını; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, inşaatı yaklaşık 4 yıldır süren New York'taki 36 katlı yeni Türkevi binasının açılışına odaklı. Gazetecilerin merak ettiği bir başka konu ise ABD Başkanı Joe Biden ile Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürpriz bir görüşme yapıp yapmayacakları?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD çıkartmasının gölgesinde kalan Atina ziyareti, bu harala-gürele içinde Türk medyasında pek yer bulmadı.

Belki de sosyal medyada hakkında “Pontuslu” yorumları yapılan İmamoğlu’nun, Atina ziyaretinin, yandaş medyanın pek fazla dallandırıp budaklandırmadığı akla gelmiyor değil.

Çünkü belediye başkanlığı yaptığı dönemde Beylikdüzü’ne, eski Kıbrıs Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı ve Başpiskopos III. Makarios’un rölyeflerinin bulunduğu “Kıbrıs Anıtı”nı yaptırması nedeni ile sosyal medyada topa tutulmuş, etnik kökeni hakkında ileri-geri iddialar ortaya saçılmıştı.

Müesses nizam, yeni aktörleri sahaya sürüyor!..

Bununla birlikte Türkiye’deki müesses nizam; AK Parti hükümetlerinin zora soktuğunu düşündüğü dış politik kulvarları, farklı politik aktörleri sahaya sürerek aşmaya çalışıyor.

Yunanistan-Türkiye ilişkileri açısından kritik bir zamanda Atina'yı ziyaret eden Ekrem İmamoğlu’nun temaslarını da bu perspektiften değerlendirmek yerinde olabilir.

Hatırlarsanız daha önce de CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile Erbil'de bir araya gelmişti. Salıcı başkanlığındaki CHP heyeti, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ve Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı Mesut Barzani ile de görüşmüşlerdi.

Ardından CHP Heyeti Kerkük'e geçmiş, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan ve yetkilileri ziyaret etmiş, temaslar sırasında Irak Türkmenlerinin yaşadığı sorunlar ele alınmış, CHP'nin Irak Türkmenlerinin mücadelesinde yanında olduğu açıklanmış, ayrıca CHP'nin, Irak Türkmenlerinin hak ve hukukunu korumak için her türlü desteği sunacağı ifade edilmişti.Ekrem İmamoğlu, Yunanistan ziyaretini, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’in davetlisi olarak gerçekleştiriyor. Kostas'ın annesi Theodora "Dora" Bakoyannis de Yunanistan’da tanınmış bir siyasi figür.

Bakoyannis ailesinin hemen hemen bütün kuşakları, Amerika’nın emrindeki “Albaylar Cuntası”nın mağdurlarından. Kostas Bakoyannis, aynı zamanda mevcut başbakan Kiryakos Miçotakis'in de yeğeni olduğundan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüşmesini sağladı.

Kiryakos Miçotakis, 1989-92 yılları arasında Başbakanlık yapan Konstantin Miçotakis'in oğlu, eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin de kardeşi, son yerel seçimlerde büyük bir oy çoğunluğu ile Atina Belediye Başkanı seçilen Kostas Bakoyanni'nin de dayısı.

Ayrıca 1897 ve 1905 yıllarındaki “Girit İsyanları”nın lideri, Balkan Savaşları döneminde Yunanistan Başbakanı ve Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play