We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hüseyin Burak Uçar Peter Drucker ve mezarlıktaki en zengin adam

3 2 5
06.06.2022

İnsanlık tarihi, ekonomide, bilimde, siyasette ve sanatta, elde ettikleri başarılar ile iz bırakan örnek insanlarla dolu. Hatta bu isimlerin içinde yeri doldurulamayanlar olarak tanımlanabilecek kişiler var. Çünkü onlar iz bırakmakla kalmamış, kendilerinden sonra, onların yaptıklarının ve başardıklarının seviyesine erişebilen çıkmadığı için yeri doldurulamayanlar olarak kabul görmüşlerdir.

Hem iz bırakanlara hem yeri doldurulamayanlara bizim tarihimizden verilebilecek örneklerin çokluğu tartışılmaz. Ve bununla da haklı bir gurur duyabiliriz. Fakat asıl meselemiz onların yerini neden dolduramadığımız ve veya iz bırakanların yanına bırakılan yeni izlerin neden az olduğudur.

Bu sıra dışı insanların ortak noktalarına kısaca değinmek gerekirse; hemen hepsi, olumlu düşünme becerisini geliştirmiş, bir vizyonu olan, özgüvenleri güçlü, risk alarak, sorumluluk alarak ve inisiyatif kullanarak harekete geçen kişiler.

Zamanını iyi yönetmek, değişimi iyi gözlemlemek, geleceği öngörmek ve kurgulamak gibi onları sıra dışı yapan beceriler geliştirmişler.

Zamanlarının önemli bir kısmını gündelik konularla, kısır çekişmelerle, magazinsel olayları takip ile değil vizyonlarını, hedeflerini, amaçlarını gerçekleştirmeye yarayacak işlere ayırmışlar ve yapamayacaklarına değil yapabileceklerine odaklanmışlar.

Bu insanlar da bizim gibi zaman hırsızlarına teslim olup kısır çekişmelerle ve magazinsel olaylarla vakit öldürselerdi, bunca başarılı işler gerçekleşemez, bunca keşif ve buluş yapılamaz, bunca sanat eseri üretilemez ve bunca kitap yazılamazdı.

Gazali’nin 53 yıllık ömründe yazdığı yüzlerce kitabı, bu asırda bu teknolojide bizim bırakın yazmayı, okumaya ömrümüz yetmiyor. (“Zaman Hırsızları Altın Çağını Yaşıyor” başlıklı yazımda bu hırsızlara ayrıntılı bir şekilde değinmiştim.)

Bütün bunların yanında kanaatimce en önemli ortak noktaları şudur ki; Bunların büyük çoğunluğu değerleri olan ve önem sırasında ilk sıraya bu değerleri koyan kişiler.

Konuyu bu aşamada hepimizi ilgilendiren çalışma hayatı kapsamında ele almak........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play