We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Emrah Bekçi İsveç - Fillandiya’ya NATO vizesini KKTC vermeli -Strateji - Analiz-

3 1 0
08.06.2022

Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savaşı ile başlayan süreçte, kendi jeopolitiğinde etkin bir şekilde fırsatlar yakalayan bir ülke oldu.

Dışişleri Bakanlığımız, küresel alanda meydana gelen bu olayları iyi bir şekilde okuyarak, barış diplomasisi ve Karadeniz’in deniz ticaret sahası kısımlarıyla birlikte, 1936 senesinde imzalanan “Montrö Boğazlar Sözleşmesi”ni kendi çıkarlarını garantiye alarak usta bir virtüöz gibi kullanmıştır- kullanmaktadır.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 1923 yılından günümüze kadar birçok yönetici değiştirdi. Bu yöneticiler, vazifelerini imkanlar nazarıyla çok iyi bir şekilde icra ettiler. Lakin şu anki Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, kendi maiyetindeki heyeti ve ülke dışındaki Türkiye’nin vazifeli sinir uçlarını usta bir orkestra şefi gibi yönetmekte.

Belki Türkiye Dışişleri, tarihinde ender rastlanan bu taktiksel-akli-milli hareket tarzı 100 yıldan sonra tekrar kendini Sayın Bakanla birlikte göstermekte. Buradan Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, vatanını seven ve milli düşünen yazan bir kardeşi olarak teşekkürü bir borç bilir; çalışmalarında başarılar ve sağlık dilerim.

Makalemin konusunda bulunan ve başta ülkemiz olmak üzere KKTC’ni çok yakından ilgilendiren, belki bir asırda bir ülkemize fırsat olan bir konuyu sizler ile paylaşmak isterim. En önemlisi bu yazımla beraber, Sayın Dışişleri Bakanlığımızın tüm çalışanlarını da makale içeriği konusunu milli bir aydın olarak arz ediyorum.

Fillandiya ve İsveç, Mayıs ayı içerisinde NATO’ya (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) üyelik için başvurularını yapmış, NATO Genel Sekreteri iki ülkenin üyeliklerini memnuniyetle karşılamıştı. Konuyla alakalı olarak Türkiye, Fillandiya ve........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play