We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devletsiz düzen olur mu?

17 3 0
12.06.2021

Kendini ulusuna hizmet etmeye adayan siyasetçiye DEVLET ADAMI denir. Ulusun kendisine hizmet etmesi gerektiğini düşünen devlet adamına ise siyasetçi.” demiş George Pompidou.

Türkiye neresi?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti hangi şartlarda, ne zaman, nasıl kuruldu?

Türk Milleti kimdir? Sosyal bir Millet midir, yoksa bir ırk mıdır?

İstklâl Marşı’mızın Arnavut kökenli Şairi’nin “Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?” dediği ırk hangi ırk?

1921 yılında yazdığı “Ordunun Duâsı” şiirinde; “Türk eriyiz silsilemiz kahraman. Müslümanız Hakk'a tapan Müslüman!” Türk erlerinden murâdı nedir? Kimdir bu Müslüman Türk Erleri?

O sımsıkı kenetlenilmiş, tanımlı, işâretli, ufuklu günlerden bu günün her şeyi bölen, yıkan, fitne saçan, hödük ve idrâksiz günlerine nasıl geldik?

O günün fedâkar, “Ya Devlet başa, ya kuzgun leşe!” diyen “Ölürsek cennet bizim, kalırsak devlet bizim.” şuur ve terbiyesi ile cepheden cepheye atılan Mehmetçiklerinden bu günün ihânetle, menfaat ve ikbâl hırsı arasında bocalayan adamlarına nasıl dönüşüldü?

Devlet malı, yetim malı.” diyen büyük ahlâktan bu gün “Haram helâl ver Allah’ım” diyen adamlarına nasıl dönüştü toplum?

Bir nesil öncesine kadar babalarımız, dedelerimiz bizim kadar ne dini çok biliyorlardı ne de dünyayı.. Ancak, bildikleri ile amel ediyor, utanıyor, hayâ ile davranıyordu. Devlete hürmeti vardı. Adaletin kestiği parmak acımazdı. Ordumuz, Peygamber Ocağı idi.

Bu gün mü?

Solcularımız Marksizmde kaldı. Devlet düşmanı oldular. Hani Lenin’in, Stalin’in acımasız devleti?

İslâmî referanslarla hareket edenlerde de maâlesef devlet hassâsiyeti çoğunlukla yok. Oysa devlet denen o güçlü organizasyon olmadan hangi Millet, hangi varlığı ile değerleri ile yaşayabilir?

Devlet diyen bir kısım Kemalist pozlardaki kişilerde Milletin değerler sistemi ile kavgalı. Bir başörtüsü, ezan vs. derken Milletimizin 100 yılı hebâ oldu. Ne diyor Şeyh Edebalî “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” İnsanı ile kavgalı devlet olur mu?

Devlet nedir?

Devlet, Milletlerin, insanlık içinde varlığını temin eden en kapsamlı örgüt, organizasyon ve hayat vesîlesidir.

Tarihimize bakınız.

Türk Milleti’nin en büyük vasıflarından biri hızlı teşkilatlanıp, devlet kurabilmesidir. Ancak bu gün, toplum kesimlerimiz maalesef devlet hassâsiyetini kaybetmeye devam etmektedir.

“Bir devletin politikası coğrafyasında saklıdır.” diyor Napoleon Bonaparte.

"Büyük güce sahip egemen devletler olduğu sürece savaş kaçınılmazdır.” diyor........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play