We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çözüm mü? Yurtta Birlik, Tarihte Birlik… Türkiye, Pakistan, İran - Azerbaycan

2 1 0
25.08.2021

Belgesel izliyorum…

4-5 aslan, öküz sürüsünü sarmış. Saldırmaya hazırlanıyorlar. İrice bir erkek öküz, aslanları kovalıyor. Ama sürüden kopuvermiş. Aslanlar onun etrafını sarıyorlar. Yüzlerce öküzden oluşan sürü seyrediyor. O sürüyü savunmaya çalışan öküzün devrilişini sessizce seyrediyorlar.

Belgesel izliyorum…

4-5 aslan, öküz sürüsünü kovalıyor. Kocaman sürü, şaşırmış ve darmadağın bilinçsizce kaçışıyor. Aslanlar birini yakalıyor öküzlerin. Sürüdeki tüm öküz ve inekler kendi can derdindeler.

Belgesel izliyorum…

Bırakın aslanları, yaban köpekleri bile organize olup kocaman öküzleri sürüden koparıyor, birbirlerini dinlendiriyor. Koca öküz karşı koyamıyor…

Belgesel izliyorum…

Kocaman ama yalnız kalmış aslanı çakallar, köpekler parçalıyor…

Ne ibret bir şey.

Düşünün!...

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne, Orta Asya’dan Hindistan’a… İran, Turan, Anadolu, Balkanlar, Kafkasya, Arap Yarımadası, Kuzey Afrika’ya…

Bâbür, Safavi /Afşar /Kaçar, Osmanlı

1000 yıllık Müslüman Türk Devletlerinin yönetim sahası, medeniyet coğrafyası…

Önce Bâbür, sonra Osmanlı, sonra Kaçar

Kim yıktı?

İngiliz

Neyle yıktı?

Modern buhar makineli büyük gemileri ile istediği yerde sıklet merkezi oluşturdu. Güçlü ekonomisi, sistemli istihbarat ağı, İslâm Ülkeleri kadar, İslâm Tarihi ve fıkhına vukûfiyeti ile yıktı.

Bu ülkelerden geriye kim kaldı peki?

Doğuda Bâbür’den Pakistan, Afganistan ve Hindistan, Ortada Kaçar’dan İran ve Azerbaycan, Batıda Osmanlı’dan Türkiye ve komşuları.

Bölgede gerçek tehdit son 300 yıldır Batı ve İngiltere’dir.

Düşünün 2. Dünya Savaşı öncesi güvenlik paktları kurmuşuz.

İlki Balkan Antantı, 1934 tarihinde Atina'da Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında imzalanan anlaşmadır. Bu anlaşma ile yaklaşan Alman NAZİ tehdidine karşı çözüm düşünülmüştür.

Mâlumları İngilizler, Osmanlı Ülkesini yağmaladıktan ve cetvelle böldükten sonra kurulan yeni devletlerin birçok üst düzey yöneticisi İstanbul’da Harbiye başta olmak üzere eğitim almış Osmanlı........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play