We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Borçlanma ekonomisi ve kalkınma stratejisine farklı bir öneri

2 0 0
19.04.2022

Bilindiği üzere batılı devletler, enerji kaynaklarının üzerinde hüküm süren idarelerin nakit döngülerini, kendi ekonomilerinin içerisinde tutarak hem otokontrolü kendi ellerinde tutmaktadırlar hem de işlerine gelmediği taktirde, bu meblağlara el koyarak nakit birikimleri, kendi menfaatleri için kullanmaktadırlar.

Uyguladıkları çeşitli ambargolar sayesinde ticaretin kendi istedikleri rotada kalması için de ayrıca planlamalar yapmaktadırlar.

Türkiye, stratejik bir planlama sonrasında borçlanarak büyüme kararını alarak, dünya ile olan entegrasyonunu artırmış, aynı zamanda nakit akışında sıkıntılar yaşayan ülkelerin adeta ürünlerine katma değer kazandırdıkları ve dahi sergilendiği ve de ticaretinin karşılıklı olarak yapıldığı üs olarak günden güne hak ettiği konuma yaklaşmaktadır.

Hem ambargoların uygulandığı hem de dünya ile parasal ve ticari entegrasyonlarını sağlayamayan ülkelerin arzlarını dünya ile buluşturma noktasında, bu ülkelerden ön hammadde şeklinde alınarak ve Türkiye’de, son ürün (fabrikasyon hazır hammadde) sınıfına sokularak dünyada tüketime sunulacak ürünlerin “Made In Türkiye” adı........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play