We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Üniversite tercihleri ve engelliler bölümünün spor kariyerinde önemi

4 2 0
01.08.2021

Üniversiteye giriş sınavlarının açıklanmasından sonra, alınan puanlara göre bölüm tercihleri için süreç işlemeye başladı.

Bu tercihler arasında engelliler ve spor önemli bir yer tutmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan dilimin karşılık geldiği kişi sayısı düşünüldüğünde, gerek eğitmen gerekse eğitim alacak olan öğrenci sayısı bakımından konu daha da hassasiyet taşımaktadır!

Engeli bulunan öğrencilerin hareket ve egzersiz yapabilmeleri için, eğitmenlerin eğitilmesi önem taşımaktadır.

Daha önceki yazılarımızda da vurgu yaptığımız gibi, hayat boyu devam edecek olan fiziksel aktivitenin önemini günlük hayatta da görmekteyiz.

Çocuk, genç ve yaşlı, her yaşa hitap eden ve ömür boyu süren hizmet sektöründe, bir uzvu olmayan ve uzvunu tam kullanamayan bireylerin, fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan zinde bir şekilde sosyal hayatın içinde yer almaları adına, eğitim ve aktivite büyük değer taşımaktadır.

Peki, önemine vurgu yaptığımız sürecin eğitmenleri nerede ve nasıl yetişecek? Devam edelim…

ENGELLİLER BÖLÜMÜNÜN SPOR KARİYER PLANLAMASINDAKİ ÖNEMİ…

Üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun ve 30 yıla yakın bir sürede sporun içerisinde aktif görev alan bir kişi olarak, bugün hangi bölümün kariyer planlaması açısından önem taşıdığını kestirebilmek mümkün, elhamdülillah.

O bölümlerin en önemli aşamasını, son yıllarda artış gösteren Engelliler ve Spor Bölümleri oluşturmaktadır.

Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinin, tarihi sürecine bağlı mezun sayısına baktığımızda, herkesin Beden Eğitimi Öğretmeni, Antrenör, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon mezunu olduğu süreçte, bu bölümlerin yenileri arasına eklenen Engelliler için Egzersiz ve Spor Bölümlerinden mezun olmak, kişiye........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play