We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tokyo Yaz Olimpiyatları Paralimpik Oyunlarla taçlanıyor

3 0 0
23.08.2021

16. Yaz Paralimpik Oyunlarına katılacak 4 bin 400 sporcunun her birinin, engeline bağlı olarak sporla değişen hayat hikâyeleri var.

Tokyo’da yarın başlayacak olan ve 13 branşta ülkemizi temsil 87 sporcunun dikkat çeken örnek hayat hikâyelerine sporla nasıl ‘farkındalık’ yaşattığına, o anlamalı sürecin önemli mesajlar içerdiğine şahit olmaktayız.

Birilerine göre başarı kazanılan madalyalar sınırlandırılsa da, bizler için, her bir sporcunun içinde yer aldığı hayata tutunma mücadelesi, birilerinin (mevki ve makamların) madalya/madalyalardan daha fazla önem taşımaktadır.

Hasta yatağından kalkarak hareket ve egzersizle hayata tutunan / yürümeye başlayan, planlı çalışmalarla koşmaya başlayarak, yoğun bir antrenmanla bugün Olimpiyatlarda yarışır hale geldiler.

O sürecin yansıması olarak örnek gösterilecek ve ajansların spor haberleri içerisinde yer alan, bugün Tokyo’da mücadele edecek 87 sporcumuzdan sadece 7’sinin hayatı bile, sosyal hayattaki değişim ve sportif başarıya giden sürecin anlam ve önemini o kadar güzel ve net özetliyor ki

Resmi veya özel, mevki ve makam sahiplerine örnek olması temennisiyle, işte o süreçten kesitler;

Savaş Üstün (Bedensel Engelliler-Atıcılık);

“Bir yaşında çocuk felci hastalığı nedeniyle engelli kaldım. Tüfek sevdam da avcılıktan geliyor. Başta memleketim Adana olmak üzere birçok ilde avlanıyorum.

O dönem arkadaşlarım bana tüfekle çok iyi atış yaptığımı belirterek bu spora başlamamı önerdiler. Bu tavsiye üzerine 2004 yılında paralimpik sporcu oldum.

Ardından milli takıma yükseldim. Zaten ondan sonra başarılar da üst üste gelmeye başladı. Yaklaşık 15 yıldır ülkemi bu........

© Dikgazete.com


Get it on Google Play