We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Duruşma salonunda artistle hatıra fotoğrafı

32 6 0
23.09.2019

Genç bir kadın hakim adliyede Kıvanç Tatlıtuğ ile çektirdiği ve sosyal medya hesabında paylaştığı hatıra fotoğrafı epey bir tartışma yarattı. Popüler kültürün en meşhur yakışıklı erkek oyuncusu, yargılandığı ceza davası için adliyeye gelmiş, onu gören hakime hanım da dayanamayıp bir fotoğraf çektirivermiş.

Bizim de bir keresinde bir davamıza izleyici olarak Kadir İnanır gelmişti de pek şenlenmişti soğuk ve sıkıcı adliyemiz, güvenlikler, katipler filan görmek için koridora dökülmüştü. Orta yaşlı erkek Mahkeme Başkanı hatıra fotoğrafı çektirmedi; sinema sanatına pek ilgi duymuyor ya da instagram story kullanmıyordu herhalde.

Bazı meslekleri icra eden kişilerin uymaları gereken prensipler olduğu doğrudur elbette, hele hele yargı mensupları, yaptıkları işin gereği olarak birtakım davranışlarda bulunmaktan imtina etmek durumundadırlar, “Mesleğin vakarına uygun davranmak” denirdi eskiden.

Kılık, kıyafete, ağzından çıkana, attığı adıma dikkat etmek gibi uzun ciddiyet listesi dışında çok daha mühim bir ‘tarafsız’ görünme zorunluluğu söz konusudur çünkü. Hukuk fakültesinde öğrenciyken, çok sevdiğim iki sınıf arkadaşımdan birinin babası hakim diğerininki avukattı, yıllarca aynı ilçede görev yapmış ve özel hayatlarında iyi dostlar olan bu iki hukukçu adliyede yan yana gelmez, neredeyse selamlaşmazlar “Yanlış anlaşılır” derlerdi, biz de onlardan böyle gördük, “Yanlış anlaşılır” cümlesindeki yanlış anlamanın, ilkeli bir yargı mensubu için “El âlem ne der”den fazlasına karşılık geldiğini, yargının tarafsızlığı ilkesiyle doğrudan ilişkili olduğunu öylelikle öğrendik.

Gerçi söz konusu hadise ile ilgili olarak, sanık durumundaki Kıvanç bey basın açıklaması yapmış daha sonra, medyada yer alan haberlerin aksine, fotoğraftaki hakimin yargılandığı mahkemenin hakimi olmadığını duyurmuş. Yargıcın tarafsızlığı hususunda bu beyanı dikkat almak gerekirse de, yargı etiği veya yargının ciddiyeti çerçevesinde tartışmayı bertaraf etmez. Bir duruşma salonunda sanık olan kişinin, yan mahkemenin salonunda cübbeli hakim hanımla çekilmiş fotoğrafı olması pek hoş karşılanmaz, ben demiş olayım.

Lakin bu söylediğim, yargısı evrensel bazı ilkeler çerçevesinde hareket eden ülkeler için geçerlidir. 2019 Türkiyesi yargısında bir fotoğraf üzerine konuşacaksak, buna gelene kadar ne fotoğraflar, ne kararlar gördü bu gözler diyesi geliyor insanın.

Daha üç hafta önce yeni yargı yılı açılış töreni öncesinde çekilmiş bir fotoğraf vardı mesela; hakimler, savcılar, yüksek yargı mensupları Beştepe’de yapılacak tören için kuyruğa girmişler, güvenlik kontrolünden geçmek üzere bekleşiyorlardı. Tek cümle içinde iki mühim nokta; Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan adli yıl açılışı ve güvenlik kontrolünden geçirilen yargıçlar, ikisi de pek fazla ilgilendirmedi kamuoyunu… Çok dokunaklı bir fotoğraftı oysa........

© Diken