We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Davutoğlu istifa etti… Ya sonra?

61 7 0
14.09.2019

Ahmet Davutoğlu cuma günü, cuma namazı sonrasında Beysukent’te yenice tutulmuş binada AKP’den istifa ettiğini açıkladı. Hiç de sürpriz olmadı. Böyle bir hamle bekleniyordu. İstifadan bir kaç gün önce DW’de ‘Bire Bir’ yayınına katılan Selçuk Özdağ, ekipçe bir araya gelerek istişare ettiklerini, ya istifa edeceklerini ya da ihraç edilmeyi beklediklerini söylemişti. Beklenen istifalar gerçekleşti. Davutoğlu ile beraber ihraçları istenen üç eski parlamenter ve iki il başkanı; Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Abdullah Başçı, Nedim Yamalı ve Selim Temurci istifa etti. Bunlar kameraların önünde edilen istifalardı. Aynı gün AKP’den aslında daha büyük bir istifa dalgası yaşandı. Medya notu isimli internet sitesi, istifa eden kişileri tek tek gece geç saatlere kadar paylaştı.

AKP’den kopan ve partileşme yolunda olan iki hareketle karşı karşıyayız. Davutoğlu şu anda kadrosuyla beraber süreci daha açık götürüyor. Babacan’ın hamleleri ise merakla bekleniyor. Hali hazırda bazı kamuoyu yoklamaları Davutoğlu’nun kuracağı partinin yüzde 3.5- 4 seviyesinde oy alabileceğini gösteriyor. Elbette henüz seçmene bir şey sormak için erken, zira daha ortada parti ya da partiler yok.

AKP’den ayrılan ve yeni yol arayan bu kadrolar için “Yıllarca sustular, tüm yanlışlara ortak oldular, şimdi ne yüzle ortaya çıktılar” diyenler var. Haklılık payları bir açıdan baki. AKP 2002’den 2019’a elbette bir günde gelmedi. Bugünün baskıcı politikaları ilmek ilmek örüldü, partinin tüm kadroları bundan bir ölçüde sorumlu. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor; bu isimlerin pek çoğu........

© Diken