We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Üniversiteli Nazım, Gönül öğretmen ve hak edilen saygı üzerine…

25 13 0
01.09.2021

Sabah sosyal medyaya bakınca bir tweet serisinin çok ilgi gördüğünü fark ettim. Gazeteci İrem Afşin’in, anasından daha şöhretli oğlu Nazım Özgün İpek bir hikâye anlatmış; beğeniler, paylaşımlar, yorumlar havada uçuşmuş, sabahın köründe moral olmuş insanlara Nazım’ın satırları. Olmayacak gibi de değil, ‘Oh be’ diyorsunuz, ‘Bak bu da var işte‘ heyecanıyla devam ediyorsunuz, ‘Her konuda olabilir‘ inancıyla dolup hatta biraz da sulu gözlülük yapıyorsunuz!

Nazım Özgün’ün satırlarını olduğu gibi alıntılayıp yayınlamak iyi olabilirdi, ancak o durumda yazı yazıya benzemeyeceği için, onun güzel ve çok doğru dille yazılmış cümlelerini anlatmayı, alıntılamayı tercih ettim. Nazım’ın yaşadıklarını ve ilkokul öğretmeni Gönül hanımı kaç kişi okursa o kadar iyi olur bu ülke için.

Nazım söze, “Size eski ama çok gerçek bir hikâyem var, özellikle ilkokul öğretmenleri okursa çok sevinirim,” cümlesiyle başlamış. Bakmayın ‘özellikle’ dediğine, her eve lazım. Ne zor bir şey değil mi ilkokul öğretmeni olmak, bana kalırsa başka hiçbir aşamayla karşılaştırılamaz o yılların güçlüğü, yerinde oturmayı bilmeyen çocukların ev dışındaki ilk ciddi rol modeli olmak, örneğin üniversite hocalığı bana çok daha kolay görünüyor ilkokul eğitmenliğinin yanında.

Hele ki şu sosyal medyada ziyadesiyle heyecanlıların yazıp çizdiklerine, en sıradan gelişmeye dahi gösterdikleri tepkilere bakınca, her defasında bu insanların trafikte sürücü, mahallede komşu, lokantada müşteri ve tabii bir de çocukların ‘velisi‘ olduklarını düşünüp, özellikle öğretmenler için dertleniyorum. Anayasaya, tababete, mühendisliğe, tarıma, iklim sorunlarına, tütün piyasasına ve akla gelebilecek her konuya aynı ölçüde ‘hâkim‘ ahalinin, okul toplantılarında neler yapıp söyleyebileceğini hayal ettikçe içim daralıyor, bu kibir devrinde ‘pedagoji‘ kimi durdurur bu memlekette! Her neyse, Nazım’a dönüyorum…

Nazım, ilkokul öğretmeni Gönül hanımla çektirdiği bir fotoğrafı paylaşmış. Nazım, otizmli bir çocuk, dolayısıyla özel biri ve her özel insan gibi ‘özen’ bekliyor, hak ediyor. O okul ve öğretmeni (okul müdürü Hasan beyle birlikte) Gönül hanım kabul edene dek, ‘sekiz‘ okuldan geri çevrilmişler.........

© Diken


Get it on Google Play