We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şöyle hafifçe kaykılarak…

103 40 31
21.05.2021

‘Diken’ okuru olup da malum videoları seyretmeyen yoktur. Büyük çoğunluğu o kadar da sır olmayan, ancak geleneksel riyakârlık pratiğimiz nedeniyle bazı kesimlerin ‘sürpriz’ muamelesi yaptığı, berbat hikâyeler, iddialar.

Üzerine çok yazılıp çizilir nasıl olsa, ancak yeri gelmişken, Marx’ın, Hegel’in yargısına yaptığı o meşhur ‘ekleme’yi anmadan geçmek olmaz: “Büyük tarihsel olaylar ve kişiler, hemen hemen iki kez tekrar eder (Hegel’e göre). Hegel eklemeyi unutmuş, ilkinde trajedi, ikincisinde fars olarak.” Bu kez, hem tarih hem bilişimdeki ilerleme nedeniyle, yorucu bir ‘fars’la yüz yüzeyiz.

Okuduğunuz yazının konusu, ismini ilk kez duyduğum ve ertesi gün, aynısından birkaç kopya daha olduğunu öğrendiğim bir ‘gazeteci’nin, yeraltı dünyasının malum figürüyle üç beş dakikalık telefon görüşmesi, daha doğrusu görüşmedeki hali tavrı. Son derece sembolik olduğu ve bir dönemin yalnızca güç sahiplerini değil, aynı zamanda ‘idare’ anlayışını da temsil ettiği kanısındayım, tanık olduğumuz ‘kaykılma‘nın.

Başarılamayan sevecen görünme çabası, laubalilik, tedirginlik, tedirginliğe eşlik eden halinden memnuniyet, ‘yüksek yerlerde tanıdıklar‘ı olmaktan kaynaklanan güç ilüzyonu, temelsiz özgüven, hırs…

Sembolik değeri olan o ‘kaykılma‘, yalnızca bedenin görünümüyle ilgili bir hal değil, devasa cüssesiyle hayatlarımızın orta yerine ‘çöken’ bir zihniyet ve üslup. Çok ciddi işleri, hiçbir ciddiyet kaygısı olmaksızın ele alma ve ‘idare etme’ eğilimi. Bir dili bilmeden o dilde yazar olmak gibi. Neyi yönettiğini umursamadan, yönetme isteği gibi. Habersiz olduğu konu üzerine konuşma tutkusu, gibi.

Gazetecilik? “Ben gazeteciyim ve köşe yazıyorum.” Neden? Çünkü gazeteci görünmek, yazmak, yorum yapmak istiyorum. Nasıl yapacaksın peki? Kaykılarak. Gerekli eğitime, birikime, bakış açılarına vs. ihtiyaç yok. Yapabilir, çünkü yapabileceğini düşünüyor, kaykılmış. Güzel para var, işini bilirsen akıyor, yaa olur be abi, yazı mazı takılmamak lazım onlar ayrıntı, sıkıntı yok,........

© Diken


Get it on Google Play