We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yerel seçimlerden kim ne bekliyor?

554 0 0
28.10.2018

Şöyle bir görüş var: Yerel seçimlerde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde belediye başkanlıklarını muhalefet kazanırsa iktidar bundan olumsuz etkilenir.

Gücünü kaybeder, tartışmalı hale gelir… Ve seçim sonuçları, nihayetinde ülkedeki iktidar değişimini başlatacak domino etkisi yaratır.

Bir diğer görüş ise bu seçim, gidişattan memnun olmayan toplum kesiminin gücünü, etkinliğini, sayıca çokluğunu gösterecek ve kaybolan umutları yeniden yeşertecek bir işleve sahip.

Yani yerel seçimlerde muhalefet stratejik davranır, doğru aday ve doğru politika belirlerse ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkış yolunu açabilir.

Bu beklenti muhalif kesimlerde umut, iktidar çevrelerinde ise endişe yaratıyor.

Bu yaklaşımı esas aldığımızda ortaya şöyle bir durum çıkıyor: Bazı şehirlerde sadece bir belediye başkanı seçmiyoruz.

O nedenle adayın, o şehrin sorunlarını çözecek, belediye hizmetlerini yürütecek yetkinliğe sahip olması tek başına yeterli değil.

Yukarıda bahsettiğim beklentiyi karşılayabilecek nitelikleri de taşıması gerekiyor.

Yani kutuplaşmayı azaltacak, sadece bir partinin seçmenlerinin değil, toplumun farklı kesimlerinin ilgisini çekecek nitelikte adayların olması gerekiyor.

Fakat ortada tuhaf bir durum var.

Muhalefet bir taraftan seçmeni motive etmek için yerel seçimlere böyle bir misyon yüklüyor diğer taraftan da sanki sıradan, normal, sadece bir belediye başkanı seçeceklermiş gibi hareket ediyorlar.

“Filan şehri bize verirlerse falan şehirde biz de onları destekleriz gibi” yakışıksız sözler sarf ediyorlar.

Hem “bu bir memleket meselesi” deyip hem de parti çıkarı gözeterek seçimi muhalefet partileri arasında pazarlığa dökmek cidden yakışıksız bir davranış.

Sorun sadece partilerin tavrı değil, kimi parti mensuplarının tavrı yaklaşımı ayrı bir garabet.

Mesela birisi çıkıyor “Ben yıllardır bu iş için hazırlanıyorum. Şehrin bütün sorunlarının çözümlerini biliyorum projelerim hazır ben aday olmalıyım” diyor.

Bir başkası “Parti tabanı beni çok istiyor. Cumhurbaşkanı olamadım bari belediye başkanı olayım” talebinde bulunuyor.

Hem “Bu bir demokrasi mücadelesidir” deyip hem de “Bizim parti kazanmalı veyahut ben aday olmalıyım” diye ortaya atılmak…

Hem “Mesele sadece belediye başkanlığını kazanmak değil” deyip hem de o........

© Diken