We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tayyip Erdoğan’ın yeni evresi

590 82 0
22.09.2019

Tayyip Erdoğan siyasette kendisini destekleyenlerin ona yakıştırdığı ‘milletin adamı’ sıfatıyla yola çıkmıştı.

Taraftarlarının Erdoğan’a yüklediği misyon Erdoğan’ın politikalarının, üslubunun, yaklaşımının da belirleyici faktörüydü.

Yani kendisine yüklenen ‘milletin adamı’ misyonuna göre hareket edip buna halel getirecek her türlü politikadan, davranıştan özenle kaçınıyordu.

Çünkü dönemin mevcut güç odaklarına karşı verdiği iktidar mücadelesinde halktan aldığı destek onun için çok önemliydi.

İtirazları, eleştirileri görmezden gelmiyor, genel olarak toplumu özel olarak da kendi tabanını fazla rahatsız edecek politikalardan kaçınıyordu.

Çevresindekilerden tek bir kişinin bile ayrılıp gitmesine gönlü razı olmuyordu.

Mesela AK Parti’den ilk istifa edenlerden Abdüllatif Şener istifa kararı aldığında Şener’i bu istifasından döndürmek için bir hayli uğraşmıştı.

Çünkü partiye, onun politikalarına gönül veren, destek olan, onunla yol arkadaşlığı yapan her birey onun için çok önemliydi.

Son zamanlarda Erdoğan’ın tavrında, politikalarında ciddi değişiklik var.

Erdoğan uzun zamandır muhalif kesimden gelen eleştirilere, itirazlara kulak asmıyordu, bu bilinen bir durum.

Fakat son zamanlarda artık kendi tabanının eleştirilerine de kulak tıkıyor, onların hassasiyetlerini de görmezden geliyor.

Yerel seçimlerde ağır bir hezimet yaşandığı, partisinden istifaların olduğu, itirazların yüksek sesle dile getirildiği, insanların giderek daha fazla homurdanmaya başladığı bir dönemde bile itiraz edilen, rahatsız olunan konularda en küçük politika değişikliğine gitmiyor, küçük bir geri adım atmıyor.

Mesela ülkede yoksulluk dalga dalga yayılırken tabanda ciddi anlamda rahatsızlık yaratan, iktidarın kapıldığı lüks ve şatafat düşkünlüğünden milim geri adım atmıyor.

Diğer taraftan parti tabanında en yüksek eleştiri damada yönelikken, bu konuda da kulaklarını tıkayıp bildiğini okumaya devam ediyor.

Veya tabanda Pelikan denilen iktidar adına tetikçilik yapan grubun yaptıklarına yönelik hoşnutsuzluk doruğa çıkmışken, bu gruba mensup insanları koruyup kollamaya devam ediyor.

Dahası Egemen Bağış’ın Prag’a büyükelçi olarak atanması.

Egemen Bağış… AK Partililerin bile........

© Diken