We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sırrı Süreyya Önder: En çok annemi özledim

126 35 0
04.10.2019

Cezaevinden AYM kararı doğrultusunda tahliye olan eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder Diken’e konuştu. Barış talep ettiği için cezaevinde yattığını söyleyen Önder, son gelişmeleri olumlu değerlendirdiğini belirterek bu dönemin fazla uzun sürmeyeceğini düşündüğünü söyledi. Cezaevinde iken çok kitap okuduğunu söyleyen Önder, en çok cezaevine girerken rahatsız olan annesini özlediğini söyledi.

Siz neden bu hapsi yattınız?

Bilen biri varsa bana da söylesin. (Gülüyor) Bir paradigma değişikliğine gidince ülke, barış yerine çatışmalı sürece evrilince süreç, memleket barış sürecinde sorumluluk alan, barışı talep eden herkes benzeri akıbetlere uğradı. Benimkini de onun bir parçası sayıyorum.

Cezaevi günleriniz nasıl geçti? Sizin bu ikinci deneyiminiz sanırım.

Aslında üçüncü sayılır. Kısa bir süre de yatmıştım, onu da sayarsak üçüncü…. Önemliydi, girerken de söyledim. Cezaevinin bizi bekleyen doğal duraklar olduğunu biliyoruz, ülke tarihine baktığımızda. İçeriyi oldukça iyi değerlendirmeye çalıştım. Vekillik, okuma sürecini baltalıyordu, cezaevi okuma yazma açığını kapatan bir süreç oldu.

Cezaevi koşulları nasıldı?

Özel olarak........

© Diken