We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afrin soruşturmasında takipsizlik: ‘Askeri müdahaleye karşı çıkmak suç değil’

55 57 0
09.08.2019

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK’nın Afrin’e yönelik ‘Zeytin Dalı’ adı verilen askeri müdahalesinin durdurulması talebiyle AKP milletvekillerine mektup gönderen Yurttaş Girişimi üyeleri hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Kararda, Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri müdaheleye girişmesinin yanlış bir politika olduğunu savunan mektubun ifade özgürlüğünün sınırlarına tecavüz etmediği ve ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçunu oluşturmadığı belirtildi.

TSK’nın 2018 yılı başında Afrin’e yaptığı müdahale sırasında aralarında eski bakan, milletvekili, yönetmen, yazar, senarist, gazeteci, oyuncu gibi mesleklere sahip 167 isim imzaladıkları mektubu meclisteki tüm milletvekillerine elektronik posta ile göndermişti. Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile eski bakanlar Fikret Ünlü, Bahattin Yücel, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Yalçınbayır ve Ziya Halis’in yanı sıra Baskın Oran, Zülfü Livaneli, Gülriz Sururi, Genco Erkal, Halil Ergün, Hasan Cemal, Ayşe Hür, Rakel Dink, Lale Mansur, Suavi, Tarhan Erdem, Ufuk Uras gibi isimlerin imzaladığı mektupta Afrin operasyonunun sona erdirilmesi istenmiş ve “Türkiye’ye bir tehditte bulunmayan, Suriye toprağı olan Afrin’e silahlı müdahalenin bölgemize ve ülkemize barış ve güvenlik değil, daha büyük sorunlar, yıkım ve acı getireceğini, Kürt yurttaşlarımızı da yürekten yaralayacağını biliyoruz” denilmişti.

Hükümet cephesinden mektuba sert tepki gösterilmiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mektubun altında imzası olanlara “Hain, vicdansız, alçak” ifadelerini kullanırken dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Terör örgütlerinin gönüllü şakşakçıları” demişti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da mektupla ilgili “Mektubun adresini değiştirin, Kandil’e gönderin. Meşru savunma hakkını kullanan, sınırlarında terör örgütü istemeyen ve buna kararlı olan bir devletin milletvekillerine savaş istemiyoruz mektubu yazmayınız” demişti.

Mektubun gönderilmesinden 11 ay sonra A Haber tarafından 24 Ocak 2018’de yayınlanan “170 imza ile ikinci bildiri skandalı” başlıklı haber de dosyaya konularak ifade alma işlemleri başlatılmıştı.........

© Diken