We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Paluların stüdyoda canlı yargılandığını da görür müyüz acaba? Ay hadi inşallah!

64 12 212
10.01.2019

2019’a girerken bu köşeye yazdıklarım iyimser olamadığımız karanlık dönemlerde, umudun ne kadar daha elzem bir şey olduğuna dairdi.
İyilerin ve haklıların kazanacağına dair dileğimin bu kadar hızlı gerçekleşeceğini düşünmemiştim. Ta ki dün yaşananları sosyal medyada görene, Palu ailesinin canlı yayında gözaltına alındığını öğrenene kadar!

Bu öyle bir cümleyle geçistirilecek bir konu değil, yıllardır adalet adalet diye inlediğimiz dikkate alınırsa bu muazzam gelişmenin adalet adına ne kadar mühim bir kazanım olduğunu söylemek icap eder. Hatta bence kitabı yazılmalı ki gelecek nesiller bizim bu memlekette nelerle sınandığımızı doğru tahkik etsin.

Palular adeta memleketin kara kutusu gibi. Cinayet, tecavüz, gasp, ensest, büyü, muska her nevi ne kadar suç ve pislik varsa içlerinde toplayıp kompakt bir halde bizlere sunmak suretiyle yaşadığımız toplum konusunda bizleri aydınlattı, sosyal bilimler için dev bir hizmete imza attı.

Adaleti veya bizler gibi hobi olarak hukuki konulara yakınlık duyanları ilgilendiren asıl büyük başarı ise Müge Anlı ve ekibinin elbette. İzlemediyseniz Türkiye hukuk tarihine geçmesi gereken o mükemmel anı internette bulabilirsiniz.

Okurlar affetsin, aslında ben de sadece en heyecanlı bölümü, gözaltına alınma kısmını izledim. Palu ailesi stüdyoda, yan yana oturuyor. Derken stüdyoda anons duyuluyor. O sırada Müge Anlı konuşuyor ki bence kendisi Yeni Türkiyemizin yetiştirdiği en önemli hukuk büyüğü ve adalet savaşçısıdır ve bu cümle ironi icermemektedir. Neyse efendim, evet şöyle bir anons geliyor “Kocaeli il emniyet müdürlüğü asayiş büroya bağlı cinayet büro ekipleri Kocaeli cumhuriyet başsavcılığı’nın talimatı ile stüdyomuza geldiler ve Orhan Ustael ile eşi Emine kasten adam öldürme suçundan gözaltına alıyorlar.”

O anda coşkulu bir alkış kopuyor stüdyoda. Yemeğin altını kapatıp stüdyodaki bu ulvi görevini yapmaya gelmiş teyzeler stüdyoda, emekli amcalar, tüyü bitmemiş yetimler, adalet bekleyen kader kurbanları da evlerinde muhtemelen çılgınca alkışlıyor. Adalet kahramanı Müge Anlı, vazifesinin öneminin farkında her kahraman........

© Diken